Svatá Zdislava ve světle legend - nový díl z cyklu Svatí promlouvají s prof. Martinem Weisem

O svaté Zdislavě bylo sepsáno již nejedno odborné historické pojednání, či sepsán román V erbu lvice, podle kterého byl i natočen historický film. Proto jsme se rozhodli nechat promluvit v tomto dokumentu historické prameny - především Kroniku tak řečeného Dalimila či Kroniku Žďárského kláštera známou též jako Cronika Domus Sarensis. Použili jsme i staré barokní legendy a skrze tyto dokumenty jsme se pokusili vykreslit duchovní portrét této světice, která dokázala ve svém životě spojit roli manželky středověkého velmože a pomocnice trpících. Nechali jsme i zaznít slova papeže Jana Pavla II, která pronesl v Olomouci při svatořečení Zdislavy. Připomenuli jsme ve videodokumentu i jeden zázrak, který byl zaznamenán při přípravě procesu svatořečení Zdislavy. Dokument jsme natáčeli v Praze, v kapli svaté Zdislavy, která je při krásném chrámu svatého Jiljí. Jelikož tento chrám spravují bratři dominikáni, nechali jsme v úvodu videodokumentu promluvit provinciála řádu, který krátce pohovořil o historii chrámu. Pro řád dominikánů je totiž světice Zdislava, která byla dominikánskou terciářskou, v jejich práci přímluvkyní u Boha a stále inspirativní životním příkladem.

Video můžete zhlédnout na YouTube.