Nejčastější dotazy
Můžete si také prohlédnout níže uvedená témata a najít to, co hledáte.
Uchazeč si vybere program, který ho zajímá. U nás je možnost vybrat si z pěti bakalářských studijních programů, pěti navazujících magisterských programů a tří doktorských studijních programů. Přestup mezi programy není možný.
Jak a kdy probíhá kombinované forma studia
Kombinovaná výuka je převážně v sobotu, dle oboru a ročníku může probíhat blokově v pátky případně v pátky odpoledne. Výuka probíhá prezenčně.
Kde se dozvím více o studijních programech
Veškeré podrobné informace naleznete v sekci Uchazeč/studijní programy.
Vhodnost předchozího vzdělání
Vhodnost předchozího vzdělání u navazujících magisterských a doktorských studijních programů posuzuje garant daného programu. Uchazeči, kteří si nejsou jisti vhodností svého předchozího vzdělání se na garanta programu mohou obrátit e-mailem, ke kterému přiloží oskenovanou kopii svého diplomu včetně jeho supplementu, případně seznam absolvovaných předmětů v rámci VOŠ nebo z celoživotního vzdělávání.
Podání přihlášky (kdy, jak, cena, kolik přihlášek si mohu podat atd.)
Přihlášky se podávají pouze elektronicky.
Cena jedné přihlášky je 700 Kč.
Termín podání přihlášky do bakalářských a navazujících magisterských programů je od 1. listopadu do 31. března. U vybraných studijních programů je pak možnost se hlásit i ve druhém kole, a to až do 10. srpna 2025 (bližší informace najdete ZDE).
Do doktorských programů do 30. dubna.
Přihlášek můžete podat tolik, kolik nabízíme studijních programů. Přihlášku podáváte na každý vybraný studijní program samostatně. Poplatek zaplatíte za každou podanou přihlášku.
Počty studentů přijímaných na jednotlivé studijní programy jsou uvedeny u jednotlivých studijních programů ZDE (pro první kolo) a ZDE (pro druhé kolo).
Průběh přijímacího řízení (průběh, termíny přijímaček)
Přijímací řízení začíná podáním elektronické přihlášky a zaplacením poplatku.
Pozvánku na přijímací zkoušky posílá studijní odd. uchazeči e-mailem na adresu uvedenou v přihlášce.
Termíny přijímacích zkoušek jsou většinou stanoveny v první polovině června, v případně druhého kola na druhou polovinu srpna.
Přijímací zkoušky mohou mít tyto formy:
- Písemný test
- Ústní pohovor
- V případě zahraničních uchazečů může být požadováno doložení/dokázání znalosti českého jazyka
Přijetí bez přijímaček
U některých programů může být opatřením děkana stanoveno přijetí bez přijímacích zkoušek.
Také mohou být opatřením děkana specifikované další podmínky pro prominutí přijímací zkoušky – veškerá platná opatření děkana naleznete na webu v sekci Dokumenty/Opatření děkana TF JU.
Přijetí
Uchazeči jsou přijati na základě splnění podmínek přijímacího řízení.
Uchazeči obdrží rozhodnutí o přijetí či nepřijetí ke studiu prostřednictvím IS STAG.
Uvedené údaje jsou nutné, aby byla platba identifikovatelná vzhledem k přihlášce (tj. nesmí chybět správně vyplněný specifický a variabilní symbol).
V případě neúčasti u přijímací zkoušky, storna přihlášky nebo vyřazení z přijímacího řízení z důvodu nevyhovujícího bakalářského oboru/programu se uhrazená částka nevrací.
Pokud uchazeč ve stanovené lhůtě přihlášku neuhradí, přijímací řízení se zastavuje. Usnesení o zastavení řízení fakulta uchazeči oznámí.
Termín pro ověření splnění všech podmínek přijímacího řízení je stanoven na 18. 6. 2025 (pro první kolo) a 22. 8. 2025 (pro druhé kolo). Studijní oddělení TF JU zajistí, aby bylo všem uchazečům o studium v bakalářských a navazujících magisterských studijních programech odesláno vyrozumění o výsledku přijímacího řízení. Uchazečům o doktorský studijní program odešle vyrozumění studijní referentka pro doktorské studijní programy. Studijní oddělení TF JU umožní účastníkům přijímacího řízení v době úředních hodin (případně po domluvě) nahlédnout do materiálů, které mají význam pro rozhodnutí o přijetí ke studiu, a to do 30. září 2025. O výsledcích přijímacího řízení je možné se informovat na webových stránkách TF JU (www.tf.jcu.cz).
Imatrikulace
Jedná se o slavnostní událost, kterou je student přijat do akademické obce univerzity. Informace k imatrikulaci dostanou studenti na svůj fakultní e-mail.
Dokladem o předchozím vzdělání se rozumí:
a) U bakalářských studijních programů – maturitní vysvědčení (nebo obdobný doklad potvrzující dosažení středního vzdělání s maturitou), případně vysokoškolský diplom, ze kterého vyplývá, že student má střední vzdělání s maturitou.
b) U navazujících magisterských studijních programů – vysokoškolský diplom potvrzující úspěšné absolvování bakalářského, magisterského nebo doktorského studia
c) U doktorských studijních programů – magisterský diplom nebo jiný doktorský diplom
Je třeba dokládat vzdělání, pokud jste již absolvovali studium na JU?
NE. Pokud jste již absolvovali studium na JU, stačí o tom písemně informovat Studijní oddělení TF JU a to si doklad dohledá v evidenci JU.
Podávám-li si na JU více přihlášek, je třeba dokládat vzdělání ke každé z nich?
NE. Pokud si podáváte více přihlášek ke studiu na JU, stačí vzdělání doložit pouze jednou. Pokud jste si tedy podávali přihlášku již i na jinou fakultu, stačí o tom písemně informovat Studijní oddělení TF JU a to následně požádá příslušnou fakultu o předání potřebných dokumentů.
Jakou formou je možné doložit předchozí vzdělání?
Možností je hned několik. Můžete:
a) předložit originální verzi dokumentu – osobně na studijní oddělení TF JU (během úředních hodin), kde si studijní referentka pořídí jeho kopii
b) dodat úředně ověřenou listinu – osobně na studijní oddělení nebo poštou
c) poslat na e-mailovou adresu studijního oddělení TF JU (e-mail:
POZOR: Pouhý sken diplomu nebo maturitního vysvědčení nestačí!
Nezapomeňte případně doložit doklad o změně jména (např. oddací list, pokud je na diplomu uvedeno Vaše jméno za svobodna), plnou moc (pokud za Vás doklady o předchozím vzdělání vyřizuje někdo jiný) nebo rozhodnutí o udělení mezinárodní ochrany (pokud doklady nahrazujete čestným prohlášením).
Dokdy je třeba doložit předchozí vzdělání?
Uchazeči o bakalářské studium: pokud uchazeči disponují maturitním vysvědčením, je třeba ho doložit před přijímacím řízením nebo přinesou úředně ověřenou kopii s sebou na přijímací zkoušku. Ve výjimečných případech je mezní termín doložení maturitního vysvědčení 8. 9. (pro bakalářský prezenční a kombinovaný program Pedagogika volného času) resp. 10. 9. daného akademického roku (pro všechny ostatní bakalářské programy).
Uchazeči o navazující magisterské studium: pokud uchazeči disponují vysokoškolským diplomem, je třeba ho doložit před přijímacím řízením nebo přinesou úředně ověřenou kopii s sebou na přijímací zkoušku. Ve výjimečných případech je mezní termín doložení diplomu 10. 9. daného akademického roku. POZOR: Posouzení vhodnosti absolvovaného bakalářského studijního oboru či programu garanty programu je jednou z podmínek nutných pro zařazení do přijímacího řízení k navazujícímu magisterskému studijnímu programu. Informace nutné k posouzení vhodnosti předchozího studia musí být dodány nejpozději 10. 4. (pro první kolo), respektive 13. 8. (pro druhé kolo) daného akademického roku.
Rozhodující je TERMÍN DORUČENÍ, nikoliv odeslání.
Jak postupovat, pokud mám zahraniční středoškolské vzdělání?
Postup posouzení zahraničního středoškolského vzdělání uchazečů o studijní programy TF JU se řídí Opatřením rektora č. 450 k posuzování splnění podmínky předchozího vzdělání uchazečů o studium.
Pokud máte vystudovanou zahraniční, mezinárodní nebo evropskou střední školu, je třeba doložit:
a) doklad o udělení Evropského bakalaureátu nebo
b) zahraniční doklad o zahraničním středoškolském vzdělání, který v daném cizím státě opravňuje jeho držitele k přístupu ke studiu na VŠ.
Středoškolské doklady o vzdělání pocházející z Maďarska, Polska, Slovenska a Slovinska mají v ČR stejnou platnost jako doklady z českých škol, tj. postačuje úředně ověřená kopie.
Požadavky na ověření dokladů potvrzujících středoškolské vzdělání z ostatních zemí se liší podle toho, zda tyto státy přistoupily k některým mezinárodní smlouvám. Podrobné informace najdete zde.
Máte-li k dispozici nostrifikované maturitní vysvědčení nebo diplom, můžete předložit doklad o obecném uznání zahraničního středního nebo vysokoškolského vzdělání v České republice.
Budete-li žádat TF JU o posouzení zahraničního dokladu, je třeba zaplatit poplatek ve výši 700 Kč (platí od 1. 1. 2025). Poplatek je splatný ke dni předložení dokladu k posouzení.
Jak postupovat, pokud mám zahraniční vysokoškolské vzdělání?
Postup posouzení zahraničního vysokoškolského vzdělání uchazečů o studijní programy TF JU se řídí Opatřením rektora č. 450 k posuzování splnění podmínky předchozího vzdělání uchazečů o studium.
Pokud máte vystudovanou zahraniční vysokou školu, je třeba doložit zahraniční doklad o zahraničním vysokoškolském vzdělání.
Vysokoškolské doklady o vzdělání pocházející z Maďarska, Německa, Polska, Slovenska a Slovinska platí v ČR stejně jako doklady z českých škol, tj. postačí úředně ověřená kopie.
Požadavky na ověření dokladů potvrzujících vysokoškolské vzdělání z ostatních zemí se liší podle toho, jestli státy přistoupily k některým mezinárodní smlouvám. Podrobné informace najdete zde.
Máte-li k dispozici nostrifikované maturitní vysvědčení nebo diplom, můžete předložit doklad o obecném uznání zahraničního středního nebo vysokoškolského vzdělání v České republice.
Budete-li žádat TF JU o posouzení zahraničního dokladu, je třeba zaplatit poplatek ve výši 700 Kč (platí od 1. 1. 2025). Poplatek je splatný ke dni předložení dokladu k posouzení.
Jak probíhá zápis ke studiu? Je třeba se někam dostavit?
Zápis ke studiu probíhá pouze online a to tím, že v E-přihlášce u zvoleného studijního programu odkliknete Ano, projevuji vůli se zapsat ke studiu. Pokud vůli projevíte do 31. 8., budete 1. 9. automaticky zapsáni ke studiu. Pokud do 31. 8. neprojevíte v E-přihlášce vůli se zapsat, budete zapsáni ke studiu studijním oddělením až po jejím projevení. Mezní termín projevení vůle zapsat se ke studiu je 12. 9. daného akademického roku. Možnost projevit vůli ke studiu mají pouze ti uchazeči, kteří již byli přijati ke studiu (tj. splnili všechny podmínky přijetí ke studiu, včetně doložení odpovídajícího předchozího vzdělání).
Odkdy jsem studentem TF JU? Kdy a jak mohu žádat potvrzení o studiu?
Studentem TF JU se stáváte dnem zápisu ke studiu a od té doby též můžete žádat o potvrzení o studiu. Potvrzení o studiu si můžete buďto sami vygenerovat v systému STAG nebo o něj zažádat na studijním oddělení (e-mailem nebo osobně během úředních hodin).
Proč si kartu zřizovat a jak funguje?
Každý nově nastupující student je povinen si zažádat o identifikační kartu studenta. Jde o čipovou bezkontaktní kartu, která slouží k identifikaci studenta, čerpání poskytovaných služeb (menza, tisk, knihovna JU) či ke vstupu do vyhrazených prostor. Karta je nepřenosná a její platnost je třeba 1x ročně prodloužit.
Kde a jak si kartu mohu zřídit?
Vydávání nových karet, prodlužování platnosti ISIC/ITIC/JCU/CŽV karet a poskytování informací o jejich využívání má na starosti Kartové centrum JU, které je umístěné v kampusu v prvním patře objektu naproti budově číslo 22. Více informací najdete zde.