Katedra sociální
a charitativní práce

Hlavním úkolem Katedry sociální a charitativní práce je zajistit vědecky a pedagogicky obory Sociální a charitativní práce (Bc.), Etika v sociální práci (NMgr.) a Charitativní práce (Ph.D.).

Aktivity katedry

Vzdělávací videa

Videa vznikla za podpory Evropských strukturálních fondů, konkrétně v rámci projektu Rozvoj JU - Kapacity pro VaV, reg. č. CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_028/0006192 z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání a můžete je zhlédnout na našem YouTube kanálu.

Vzdělávací přednášky pro středoškoláky

Katedra etiky, psychologie a charitativní práce TF JU v Českých Budějovicích nabízí středoškolákům soubor přednášek ze sociální a charitativní práce i etiky. Výukové přednášky jsou určeny zejména závěrečným ročníkům. Odborníci rádi navštíví studenty přímo ve škole v rámci výuky ZSV nebo společenskovědního semináře a představí studentům nabízená témata zajímavým způsobem. Přednáškami lze nahradit výklad látky či je považovat za zpestření výuky o nová témata, jsou bezplatné a zároveň slouží k prezentaci Jihočeské univerzity.

Téma přednášky bude stanoveno po dohodě s lektorem. Aktuálně například nabízíme:

"Sociální sítě & sociální sítě"

Lidská "ochranná síť" v podobě mezilidských vztahů s našimi nejbližšími (rodina) změnila v průběhu několika desetiletí svůj základní podpůrný význam, oproti tomu, jak toto chápali naši předci v minulosti. V rámci změny struktury lidských sítí je proto třeba využívat jiných opor, které nám pomáhají lidsky fungovat, a to v každém věku - od dětí po seniory, v různých oblastech. Ochrannou roli potřebným v náročných životních situacích tak převzala síť sociálních institucí a její novodobí "superhrdinové" – sociální pracovníci, kteří bojují se zlem mnoha podob. Lidský kontakt v současnosti v mnohých případech nahrazují sociální sítě, u  kterých stráví lidé mnoho svého času. I sociální pracovníci se dostávají (krom svého "tradičního" zaměření) do nelehkého souboje se sociálními sítěmi (např. Facebook, Twitter, Instagram, Youtube aj.), které jsou úrodným místem pro mnoho podob kyberkriminality. Sociální sítě mohou být sice v mnoha směrech přínosné, ale zároveň se stávají nevyzpytatelným Damoklovým mečem, ke kterému bychom se neměli chovat lhostejně.

Přednášky lze objednávat na tel.: 389 033 547