Katedra pedagogiky je místem, kde se mohou setkávat studenti a vyučující se zájmem o témata související s doprovázením člověka na cestě za poznáním a dobrým životem, tradičně zahrnovaná do disciplín jako jsou pedagogika, psychologie či filosofie výchovy.
Projekty aplikovaného výzkumu
Prožívání volného času dětí staršího školního věku jako výzva pro pedagogiku
Číslo projektu: TA ČR Éta, č. TL02000387
Doba řešení: 2019–2022
Hlavní řešitel: doc. Mgr. Michal Kaplánek, Th.D.
Životní styl starších žáků, zejména rozvržení času, pořadí hodnot, mezilidské vztahy a postoj k okolnímu světu, k učení a práci je silně ovlivněn tím, jak prožívají svůj volný čas. Zanedbání „výchovy k volnému času“, tedy k odpovědnému rozhodování o tom, čemu věnuji svůj volný čas, zvyšuje u starších dětí riziko sociálně patologických jevů. Projekt se zabýval výzkumem volného času dětí staršího školního věku a metodami rozvíjení tzv. volnočasové kompetence.
Cílem projektu byla tvorba vzdělávacích programů zaměřených na volnočasovou kompetenci, tedy na rozvíjení schopnosti dětí správně zacházet s časem. Přitom se nejedná jen o volný čas, ale vůbec o celý čas života. Projekt proběhl ve čtyřech fázích:
1) Upřesnění teoretických východisek pro výchovu k volnému času
2) Identifikace způsobu prožívání volného času dětí staršího školního věku
3) Návrh metodik pro výchovu k volnému času
4) Aplikace: vytvoření povinně volitelného předmětového modulu pedagogiky volného času pro učitele a sady programů zaměřených na volný čas v rámci orientačních (projektových) dnů.
Na projektu se podíleli zástupci Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích – Teologické fakulty a Pedagogické fakulty, pracovníci Sociologického ústavu Akademie věd ČR, v.v.i., společnost Median, s.r.o., Salesiánský klub mládeže – Dům Ignáce Stuchlého ve Fryštáku a Salesiánské středisko Štěpána Trochty v Teplicích.
Metodický materiál Kompas nebo vařečka zaměřený na rozvoj a učení volnočasové kompetence spolu s monografií Volný čas dětí staršího školního věku naleznete na stránkách https://www.leisure-education.cz.
Virtuální realita v aktivizaci seniorů
Číslo projektu: TA ČR Éta, č. TL02000344
Doba řešení: 2019–2022
Hlavní řešitel: Mgr. Věra Suchomelová, Th.D.
Projekt VIREAS https://vireas.cz/ zkoumá využití virtuální reality jako aktivizačního nástroje v rezidenčním zařízení i domácím prostředí a tím zkvalitnění sociálních služeb a sociální práce se seniory. Součástí projektu bylo vytvoření sady virtuálních zážitků jako přirozeně stimulujícího prostředí, které respektuje nejen omezení, ale i rozvojový potenciál a psycho-spirituální potřeby seniorů. Výstupem projektu je certifikovaná metodika a metodické materiály umožňující maximální využití potenciálu této nové formy aktivizace i v „nevirtuálním světě“ seniora.
Publikační výstupy:
Audiovizuální ukázky výstupů VIREAS
Kněžská 8, 370 01 České Budějovice Tel. 387 773 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Kněžská 8, 370 01 České BudějoviceTel. 387 773 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies
1