Spravedlivá válka dnes? Společnost – Technologie – Náboženství

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích uspořádá v tomto a příštím roce sérii osmi panelových diskusí na důležitá témata rezonující nejen českou společností, ale přinejmenším celou Evropou. V těchto moderovaných diskusích určených pro nejširší veřejnost, budou vždy diskutovat nejen přední odborníci na dané téma z řad akademiků Jihočeské univerzity, ale i další pozvané osobnosti. Po úvodní, moderované části diskuse bude mít veřejnost možnost zeptat se panelistů na doplňující dotazy. Diskuse budou probíhat pokaždé na jiném, tematicky spřízněném a veřejně dostupném místě, budou zaznamenávány a objeví se na sociálních médiích Jihočeské univerzity. Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích věří, že i tímto způsobem prokáže, že jsou oblasti jejího zájmu společensky relevantní, a přispěje tak svým dílem k posilování odpovědnosti celé naší společnosti.

Druhá z panelových diskusí se uskutečnila 24. 11. 2022 v areálu bývalých Žižkových kasáren v Českých Budějovicích, kde vznikl nový kulturně-kreativní prostor pro všechny generace Žižkárna. Na téma války v dnešní době z mnoha úhlů pohledu diskutovali:

PhDr. David Černý, Ph.D. - Ústav státu a práva AV ČR;
plk. gšt. ICLic. Mgr. et Mgr. Jaroslav Knichal – hlavní kaplan AČR a katolický kněz;
Mgr. Viktor Ber, Ph.D. - biblista a religionista TF JU, kazatel Církve bratrské;
Mgr. Daniel D. Novotný, Ph.D. - filosof a etik, proděkan TF JU pro zahraniční vztahy.

Moderoval Mgr. Filip Breindl, Th.D., absolvent TF JU, nezávislý publicista a novinář. Následovala volná diskuse návštěvníků s jednotlivými panelisty.

Záznam debaty je ke zhlédnutí na na YouTube kanálu JU.

Akce se uskutečnila v rámci Centralizovaného rozvojového projektu Komunikace priorit a témat českého předsednictví Radě EU se zaměřením na problematiku vysokého školství, vědy a výzkumu v ČR i zahraničí.