Konference Racionální přístupy ke Covid-19 napříč disciplínami

Centrum Karla Čapka pro studium hodnot ve vědě a technice, Česká lékařská komora, Ústav státu a práva AV ČR, v. v. i., Ústav informatiky AV ČR, v. v. i., Filosofický ústav AV ČR, v. v. i., Přírodovědecká fakulta UK, Lékařská fakulta Ostravské univerzity, Fakultní nemocnice Ostrava, Iniciativa Sníh a Teologická fakulta JU České Budějovice jež byla zastoupena proděkanem pro zahraniční vztahy dr. Danielem Novotným

uspořádali dne 8. 3. 2022 konferenci RACIONÁLNÍ PŘÍSTUPY KE COVID-19 napříč disciplínami.

Pandemie covidu-19, která citelně zasáhla svět i naši zemi v posledních třech letech, patří mezi nejvážnější krize posledních desetiletí. Vyvstávají otázky: Byli jsme na podobnou událost dobře připraveni? Reagovali jsme na ni efektivním způsobem a s patřičným respektem ke zdraví obyvatel a lidské důstojnosti? Jaké poučení si můžeme z tzv. “koronakrize" vzít do budoucna? Zatímco některé přístupy a reakce se ukazují jako racionální a vedly k ochraně lidského zdraví, ekonomiky, svobody, a dalších důležitých hodnot moderní společnosti, jiné se naopak ukázaly jako iracionální a škodlivé a vedly k poklesu naděje dožití, k dlouhodobému poškození zdraví, a v neposlední řadě i k celkovému hospodářskému poklesu a neefektivním zásahům do života a práv občanů.

Odborníci se zde věnovali tématu ochrany veřejného zdraví před nemocí covid-19 a přístupům k pandemii z hlediska různých disciplín, vč. filosofie. Úvodní slovo měl Srdan Matic, zástupce WHO v ČR.

Další informace na www.covidracionalne.org

Záznam z příspěvku dr. Daniela Novotného Racionalita a ctnosti v kontextu pandemických hrozeb jako je covid-19.