Konference Farnost, charita a obraz církve v Erfurtu

Na sklonku září proběhlo symposium společnosti PosT Netzwerk, která sdružuje pastorální teology ze střední a východní Evropy v německém Erfurtu. Nad tématy konference "Farnost, charita a obraz církve" se sešli pastoralisté z Bosny a Hercegoviny, Česka, Chorvatska, Německa, Polska, Rakouska a Slovinska. Z Teologické fakulty JU se symposia zúčastnili dr. Cyril Havel, dr. Karel Šimr a doc. Michal Opatrný, který je od r. 2019 předsedou PosT Netzwerku. Dr. Havel přednesl jeden z hlavních referátů, ve kterém se věnoval potenciálu učitelů náboženství vzešlých přímo z prostředí jednotlivých farností, ve kterých učí.
"Letošní symposium bylo velmi bohaté na podněty jak od kolegů, kteří přednášeli, tak i díky prostředí, ve kterém jsme se sešli. Z Erfurtu byly významně podporovány některé tajné aktivity českých křesťanů v době komunismu a Erfurt je zároveň místem, kde proběhlo několik úspěšných experimentů na poli pastorace v silně sekulárním prostředí postkomunistické společnosti," vysvětluje doc. Opatrný. Účastníci symposia se tak mohli seznámit jednak s bohatým kulturním dědictvím Erfurtu a Durynska, kde žili sv. Alžběta Durynská, Martin Luther nebo Johann Sebastian Bach, jednak poznat nové formy správy farností a farní pastorace nebo nové způsoby citlivého využití sakrálních staveb ve městě a komunikace o křesťanství v sekulární společnosti.