Dr. Tomáš Cyril Havel v Římě

V Římě probíhá do 19. 11. 2022 výstava o životě blahoslaveného Richarda Henkese. „Odkaz životního příběhu kněze působícího ve Strahovicích ve Slezsku je velmi aktuální i dnes. Identifikoval jednoznačně ideologický zápach nacismu a veřejně proti němu vystoupil. Nakonec skončil v Dachau, kde ve službě nemocným zemřel.“ Shrnul na vernisáži výstavy v německém poutnickém centru kolega z naší fakulty Tomáš Cyril Havel. „I dnes se potýkáme se situacemi, kdy si zahráváme s pravdou a díky sociálním sítím jsme velmi zranitelní vzhledem k možnosti podlehnout lžím a polopravdám."

Grafický dokument o Henkesově životě vydaný k jeho blahořečení v němčině, který právě vyšel i v české verzi (nakladatelství Petrinum) dostal také papež František. „Byl potěšen a bylo to myslím také veliké zadostiučinění pro Martina Ramba z limburské diecéze, který se o celý projekt výrazně zasadil ", dodal Tomáš C. Havel, který jej spolu s ním papeži předal.

„Budeme se snažit, aby výstava o Henkesově životě přišla i do České republiky. Má totiž nezanedbatelný vzdělávací potenciál.“ podotýká náboženský pedagog Havel.

Foto: osobní archiv Tomáše C. Havla