Doc. Michal Opatrný pro Český rozhlas ČB: K válce na Ukrajině nebyl spravedlivý důvod

Doc. Michal Opatrný se v rozhovoru pro Český rozhlas ohlédl za končícím rokem 2022. Například připomněl, že události na Ukrajině posunuly akademickou diskusi o tom, jestli existuje spravedlivá válka, do praktické a konkrétní roviny.

V případě války na Ukrajině vidíme, že tam nebyl spravedlivý důvod, proč by Rusko mělo Ukrajinu napadnout. To je první věc. A druhá věc je, že Rusko válku vede způsobem, který je nepřijatelný. To jsou ty útoky na infrastrukturu, útoky na civilisty. Když je poškozená infrastruktura, má to dopad na civilisty, a přímé útoky samozřejmě ještě mnohem více," připomíná Opatrný.

Autor: Filip Černý

Rozhovor si můžete poslechnout on-line: budejovice.rozhlas.cz