Doc. Michal Opatrný na stáži v USA

Doc. Michal Opatrný, proděkan pro vědu a rozvoj TF JU,  je v dubnu a květnu na stáži v USA na Brescia University v Owensboro ve státě Kentucky. Stáž probíhá v rámci řešení projektu TAČR Postgraduální vzdělávání sociálních pracovníků pro oblast spirituality v sociální práci ve službách pro seniory. „Kromě studia tématu spirituality v sociální práci se zde díky velké vstřícnosti a pohostinnosti kolegů z Marilyn Younger Conley School of Social Work mohu také účastnit výuky studentů a kurzů celoživotního vzdělávání. To je pro mne velmi cenná zkušenost," říká doc. Opatrný k programu své stáže.

Brescia Univerzity nabízí podobně jako Teologická fakulta JU vzdělání v oblasti teologie, sociální práce nebo pedagogiky. „Funguje zde také Caritas Center, tedy pracoviště zabývající se charitou podobně jako naše Katedra sociální a charitativní práce nebo Centrum diakonické teologie. Zdejší kolegy proto velmi zajímá evropské pochopení charitativní práce, naše výzkumná témata z oblasti sociální a charitativní práce i témata ze sociální politiky v EU a ČR," dodává doc. Opatrný.

V rámci své stáže navštívil doc. Opatrný krátce také Felician University v New Jersey. Kromě přednášek místním studentům o sociální nerovnosti a problémech v EU a ČR proběhlo i jednání se zahraničním oddělením. „Kolegové z USA jsou doslova fascinováni naším evropským programem Erasmus+," hodnotí setkání doc. Opatrný. „Projednali jsme možnosti naší spolupráce v oblasti výměny studentů. Na začátek příštího kalendářního roku plánujeme seminář s americkými studenty v Českých Budějovicích. A pevně věřím, že se nám na Teologické fakultě JU také podaří vytvořit stipendijní program, který by našim vybraným studentům umožnil alespoň měsíční studijní stáž zde v New Jeresey, odkud jsou na dohled mrakodrapy v New Yorku," prozrazuje k budoucímu rozvoji spolupráce Michal Opatrný, „pro další spolupráci bude také důležité dokončit akreditaci našeho prvního studijního programu vyučovaného v angličtině," dodává.