Diskuzní fórum o stavu a budoucnosti náboženského vzdělávání v ČR

Dne 29. 10. 2020 se uskutečnilo on-line Diskuzní fórum o stavu a budoucnosti náboženského vzdělávání v ČR.

Aktivními účastníky byli zástupci akademického prostředí, institucí církve (ČBK, diecéze), pedagogové gymnázií a základních škol a katecheté působící ve farnostech.

Resumé základních tezí

Vstupním impulzem k diskuzi byly tyto otázky a k nim přednesený referát doc. Ludmily Muchové.

• Dobré vzdělání pro profesní práci vyučujících NEBO zabezpečení znalostního minima pro dobrovolné pracovníky?
  • Zaměření náboženského vzdělávání dovnitř církve NEBO náboženské vzdělávání dětí, mládeže nebo dospělých z nevěřícího prostředí?
  • Orientace na současné problémy NEBO na problémy budoucích generací?

Témata, o kterých by si účastníci přáli vést diskuzi a hledat odpovědi:

• Komplexní oslovení mladé generace vyrůstající v digitální éře současné společnosti.
  • Katecheze všech věkových kategorií v životě farnosti.
  • Osobnost katechety, jeho duchovní růst a jasné pojmenovaní jeho kompetencí.
  • Přizvání dalších spolupracovníků a výchova další generace katechetů.
  • Spolupráce a podpora napříč diecézemi, farnostmi, koncepty. Možnosti synergie, ne plýtvání energií.
  • Náboženské vzdělávání v dialogickém postoji k různosti.
  • Otázka vyváženosti stávajících materiálů k výuce. (Převažující důraz na kognitivní oblast.)
  • Zapojení rodiny do katecheze.
  • Vzájemný vztah teologie a katechetické praxe.
  • Vzájemná zpětná vazba zodpovědných za katechezi v církvi a učitelů náboženství a katechetů.

Podněty pojmenované na fóru, kterými by bylo dobré se výhledově zabývat:

• Rozvoj osobnosti katechety/ učitele náboženství: vzdělávání, osobnostní předpoklady, osobnostní rozvoj, duchovní doprovázení, jazyk a slovník, jakým komunikujeme evangelium
  • Míra celistvosti vzdělávacích forem: rovnováha znalostí, dovedností, postojů v edukačním procesu
  • Role kněží v katechezi: podpora osobního nasazení se kněží pro katechezi
  • Učit se nakládat s pluralitou a využívat její potenciál pro náboženské vzdělávání
  • Rodina, její místo a přizvání ke katechetickým procesům
  • Potenciál farnosti v katechezi, její zapojení
  • Digitalizace a její důsledky pro mladou generaci jako výzva pro náboženské edukační procesy
  • Rozvoj mediální gramotnosti učitelů náboženství a katechetů
  • Krize vztahů dotýkající se náboženských vzdělávacích procesů: s rodinou, s církví, se společností
  • Jak se vypořádat s růzností očekávání ze strany žáků, pedagogů, nadřízených, rodičů a svých vlastních a snahou všem těmto očekáváním dostát.
  • Nechat se inspirovat dobrou praxí a zkušenostmi druhých z domova i zahraničí

Účastníci se domluvili, že mají zájem v podobném formátu setkání pokračovat.