Český překlad stěžejní knihy Roberta Spaemana - Osoby

Nakladatelství OIKOYMENH ve spolupráci s Filosofickým ústavem AV ČR vydalo český překlad  stěžejní knihy významného  německého filosofa  Roberta Spaemanna (1927–2018).

Překlad pořídil dr. Vojtěch Šimek  z Katedry filosofie a religionistiky.

V knize pojmenované Osoby - Pokusy o rozlišení mezi „něčím“ a „někým“ přichází Spaemann  s propracovanou antropologií. Její jádro tvoří pozoruhodné promýšlení souvislostí mezi personalitou a přirozeností. V této knize o antropologii, avšak nikoli jen o ní, můžeme detailně sledovat Spaemannův  specifický neoaristotelský přístup kontinentálního typu, v kontrastu k anglosaské lockeovské a humeovské tradici. Spaemann se zároveň snaží překonat tradici kartesiánského dualismu, a tak hledá cestu mezi Scyllou naturalistického monismu a Charybdou spiritualistického dualismu. Výsledkem je jeho teorie osob – nikoli teorie osoby v singuláru. Osoby mohou totiž existovat jen  v plurálu.

Je překvapivé, že se Spaemann odmítl přihlásit k personalismu. A pokud bychom se ho zeptali, co nejlépe osoby charakterizuje, odpověděl by: schopnost učinit nebo přijmout slib a schopnost odpouštět.

Vojtěch Šimek o knize říká: „Ocení ji hlavně filosofové; podle názoru některých je to majstrštyk. Lze ji ale také využít v sociální práci, pedagogice a v řadě dalších oborů, kde je potřeba důkladněji promýšlet klíčová antropologická témata jako jsou například: čas, svoboda, duše, smrt a náboženství. Spaemann rovněž nabízí inspirativní a velmi aktuální postřehy k tématům fikce a virtuální realita.“

Kniha je k zapůjčení v knihovně TF JU.