Český překlad knihy Savcem z milosti Boží: evoluce – vědomí – svoboda

Nakladatelství CDK v Brně vydalo český překlad knihy Das Säugetier von Gottes Gnaden: Evolution – Bewusstsein – Freiheit, vysoce fundovaného díla k základním tématům současné antropologie. Autor Ulrich Lüke (1951) je německý teolog, filosof a biolog, který působil jako profesor filosofie a teologie na univerzitách ve Freiburgu, Paderbornu a Cáchách.

Překlad pořídila Lucie Kolářová z Katedry teologických věd.

Kniha analyzuje přínos a hranice poznání přírodních věd v konkrétních tématech týkajících se vývoje, vědomí a svobody člověka a na této reálné empirické bázi vytváří prostor pro teologickou hermeneutiku. Ve svém celku představuje úctyhodný pokus o syntézu současného stavu poznání z perspektivy přírodovědné a humanitní. Autor vede kompetentní a přesvědčivý dialog mezi odlišnými způsoby myšlení a argumentace a čtenář velmi rychle pochopí, proč na složité otázky týkající se člověka nemůže být odpovědí ani (přírodovědecký) naturalismus, ani (náboženský) fundamentalismus.

Lucie Kolářová o knize říká: „Obrovským přínosem knihy je její interdisciplinarita, v rámci níž bylo možné relevantně analyzovat, srovnávat i dedukovat na úrovni makro-souvislostí, na které ani obstojně vzdělaný člověk běžně nedosáhne. Jsem vděčna, že mi nakladatelství umožnilo výběr titulu  a že jsme se do toho (po třech letech doufání) mohli pustit. Ano, teologické knihy na knižním trhu obvykle „příliš nefrčí“, odmítám však věřit tomu, že by trhy mohly mít poslední slovo.

Kniha bude k zapůjčení v knihovně Josefa Petra Ondoka TF JU.