Aktuálne modely výhovoriek z osobnej zodpovednosti: Slovensko a Európa

Dne 15. 10. 2020 se Dr. Vojtěch Šimek z Katedry filosofie a religionistiky TF JU zúčastnil jako přednášející online mezinárodní interdisciplinární konference pořádané Katedrou etiky a morální filosofie a Katedrou politologie Filosofické fakulty Trnavské univerzity na téma Aktuálne modely výhovoriek z osobnej zodpovednosti: Slovensko a Európa.

Výňatek ze zprávy:

Úsilie nielen hovoriť, ale aj prakticky interdisciplinárne premyslieť návrhy a odporúčania pre život na Slovensku a v Európe, ocenila aj prezidentka Slovenskej republiky Mgr. Zuzana Čaputová, ktorá účastníkom písomne zaslala pár láskavých povzbudivých slov: „Téma, ktorej sa budete na konferencii venovať je veľmi podnetná a hodnotná. Cením si, že sa hodláte zaoberať otázkami, ktoré sú dôležité a významné pre kvalitu a úroveň verejného života. Vážim si, že ste sa rozhodli opustiť oblasť akademického komfortu a že budete rozoberať témy, ktorých zodpovedanie si vyžaduje samotný život.“

Podujatia sa zúčastnili experti z oblasti etiky, filozofie, sociológie, psychológie, pedagogiky, histórie, politológie, sociálnej práce, teológie, žurnalistiky, cestovného ruchu, masmediálnej komunikácie, športu, hudby, vrcholového i nadnárodného manažmentu, bankovníctva, znalci práva a národného i medzinárodného hospodárstva, kulturológovia i environmentalisti z krajín V4. Do diskusie vstúpili nielen zúčastnení odborníci, ale i doktorandi a študenti. O pasívnu registráciu na konferenciu prejavili záujem reprezentanti rôznych odvetví, ktorí síce pasívne, ale neskôr aj písomne vyjadrili podporu a záujem o ďalšie podujatia na danú tému.

Konferencia bola medzinárodná a interdisciplinárna nielen čo sa týka prednášateľov, ale všetkých registrovaných účastníkov.  Účastníci konštatovali nielen významný informačný prínos, ale aj motiváciu sa zamyslieť nad svojím vlastným správaním a správaním svojich zverených.

Celou zprávu si můžete přečíst na www.ff.truni.sk.