Akademici TF JU na EABS konferenci v Syrakusách

V dnech 10.–13. července 2023 se konala každoroční konference pořádaná Evropskou asociací biblických studií (EABS) v malém italském městě Syrakusy. Konference se stala setkáním vědců, akademiků a odborníků na biblické texty z celé Evropy, kteří se sešli, aby diskutovali a prezentovali své nejnovější výzkumy a analýzy. Této prestižní události se aktivně zúčastnili také zástupci Teologické fakulty Jihočeské univerzity.

Dr. Viktor Ber, který se specializuje na biblické právní texty, přednesl příspěvek na téma "Laws Against Apostasy (Deuteronomy 13) in the Targum".  Zabýval se výkladem a interpretací zákonů proti odpadnutí (Deuteronomium 13) dle starověkých aramejských verzí židovské Bible (tzv. targumy). V příspěvku šlo o zachycení raného židovského chápání a výkladu uvedeného textu."

Doc. Adam Mackerle, jehož badatelské zaměření se specializuje na Starý zákon, přednesl příspěvek na téma "How Jerome Interpreted while Translating: The Case of the False Witness (Deuteronomy 19:15–21) in Vulgate". Soustředil se zde na analýzu interpretace a překladu biblického textu o falešném svědectví (Dt 19:15–21) v latinském překladu sv. Jeronýma. Tím přispívá k pochopení, jak se teologické a kulturní kontexty promítají do biblických překladů.

Příspěvky obou akademiků zazněly v rámci projektu podpořeného Grantovou agenturou České republiky (GAČR) s názvem "Hrdelní zločiny v Deuteronomiu a jejich raná rekontextualizace", jehož je dr. Viktor Ber hlavním řešitelem. Více o celém projektu naleznete zde: Projekty TF JU.