• Úvod
  • Věda a výzkum
  • Výzkumná centra
  • Společná výzkumná skupina pro studium poststředověké scholastiky

Společná výzkumná skupina pro studium poststředověké scholastiky

Základní informace

Společná výzkumná skupina pro studium post-středověké scholastiky je sdružením pedagogů Teologické fakulty JU a pracovníků Filosofického ústavu AV ČR, kteří se od konce 90. let minulého století systematicky věnují bádání v oblasti tzv. post-středověké scholastiky. Označení „post-středověká scholastika“ vymezuje široce koncipovanou scholastickou filosofii a teologii, která má svůj počátek v renesanční scholastice (obvykle se datuje od konce 15. století) a pokračuje přes raně novověkou univerzitní filosofii a teologii 17. a 18. století, „filosofii barokní“, a tzv. „třetí scholastiku“ 19. a 20. století až po současnost, v níž scholastická filosofie prožívá renesanci především v oblasti analytické a personalistické filosofie (tzv. „analytický tomismus“ a „personalistický tomismus“).

Výzkumná skupina vznikla přijetím „Dohody o vědecké spolupráci“ (dále jen „Dohoda“), kterou ke dni 1. 6. 2008 za Filosofický ústav AV ČR (dále jen FLÚ) podepsal ředitel PhDr. Pavel Baran CSc. a za Teologickou fakultu Jihočeské univerzity tehdejší děkan doc. Jiří Kašný, Th.D. Podepsáním „dohody“ byla formálním způsobem stvrzena dlouhodobější spolupráce několika pracovníků z Oddělení pro dějiny starší české a evropské filosofie FLÚ a některých pedagogů Katedry Filosofie a religionistiky a Katedry systematické a ekumenické teologie TF. Jde o spolupráci, která se na poli bádání v oblasti teologicky orientované scholastické filozofie ukázala a ukazuje jako velice prospěšná. Osobou odpovědnou za tuto spolupráci ze strany FLÚ byl jmenován vedoucí Oddělení pro studium antického a středověkého myšlení Petr Dvořák. Vedoucím skupiny je pracovník TF i FLÚ Daniel Heider.

Činnost Výzkumné skupiny pro studium post-středověké scholastiky se zaměřuje na pět následujících bodů:

A) systematizace a koordinace badatelských témat v oblasti post-středověké scholastiky a rozdělení úkolů

B) navázání stálých kontaktů v dané badatelské oblasti na mezinárodní úrovni

C) společné grantové projekty

D) společné publikační aktivity

E) úsilí o získání výzkumného záměru či jeho „ekvivalentu“

doc. Mgr. Daniel Heider, Ph.D. (vedoucí)
Katedra filosofie a religionistiky
Teologická fakulta Jihočeské univerzity
Kněžská 8
370 01 České Budějovice
Česká Republika
E-mail: Daniel.Heider[at]seznam.cz

Pracovníci

Petr Dvořák (FLÚ AV ČR)

Daniel Heider (TF JU, FLÚ AV ČR)

Efrém Jindráček, OP. (FLÚ AV ČR)

Tomáš Machula (TF JU, FLÚ AV ČR)

Lukáš Novák Ph.D. (TF JU)

Daniel Novotný (TF JU)

David Svoboda (FLÚ AV ČR)

Miroslav Hanke (FLÚ AV ČR)

David Peroutka (FF UJEP)

Témata

K hlavním tematickým okruhům badatelské činnosti Výzkumné skupiny patří:

  1. Renesanční italská scholastika (Tommaso de Vio Cajetan, Antonio Trombetta, Sylvester di Ferrara, Paulus Soncinus, Chrysostomus Javellus aj.). Garant: Efrém Jindráček.
  2. Vztah filosofie a teologie po konci středověku – Tridentský koncil, reformace a protireformace, tomismus na univerzitě v Salamance (Francisco de Vittoria, Melchior Cano, Domingo de Soto, Pedro Sotomayor, Francisco Zumel, Dominico Bañez, Bartolomeus Medina, Philipp Melanchton aj.). Garant: David Svoboda.
  3. Dílo a vliv osobnosti Francisca Suáreze. Garant: Daniel Heider.
  4. Filosofie Tovaryšstva Ježíšova v 16. století (Collegium Conimbricense, Luis de Molina, Francisco de Toledo, Benedictus Pererius, Pedro da Fonseca, Gabriel Vázquez aj.). Garant: Petr Dvořák.
  5. Raně novověký tomismus, scotismus a jezuitská scholastika 17. a 18. století (Collegium Complutense, Hurtado de Mendoza, Rodrigo de Arriaga, Francisco Oviedo, Ioannis a Sancto Thoma, Bartolomeo Mastri da Meldola, Thomas Compton-Carleton, John Punch, Juan Caramuel Lobkowitz, Silvestro Mauro, Claude Frassen, Joannes Senftleben, Sebastian Izquierdo, Ludwig Babenstuber, Ludovico de Lossada aj.). Garant: Daniel Novotný.
  6. Vztah raně novověké univerzitní filosofie a raně novověké „učebnicové“ filosofie (Thomas Hobbes, René Descartes, Pierre Gassendi, Gottfried Wilhelm von Leibniz, Nicolas Malebranche, Baruch Spinoza, John Locke aj.). Garant: Daniel Heider.
  7. Protestantská scholastika 17. a 18. století (Bartholomäus Keckermann, Christoph Scheibler, Hugo Grotius, Jakob Thomasius, Abraham Calov, Christian Wolff, Alexander Gottlieb Baumgarten aj.). Garant: Daniel Novotný.
  8. Scholastika neboli novoscholastika 19. a 20. století, „transcendentální tomismus“, „existenciální tomismus“ (Joseph Kleutgen, Joseph Gredt, Pedro Descoqs, Étienne Gilson, Jacques Maritain, J. B. Lotz, Josef Maréchal, Vladimír Boublík aj.). Garant: Tomáš Machula.
  9. „Personalistický tomismus“ 20. století (Karol Wojtyla, Yves Simon, W. Norris Clarke, Robert Spaeman aj.). Garant: Tomáš Machula.
  10. Rozvíjení myšlenek scholastická filozofie v současné analytické filozofii - „analytický tomismus“ (Anthony Kenny, Peter Geach, John Haldane, Alasdair MacIntyre, John Finnis, W. Norris Clarke, Fergus Kerr aj.). Garant: Petr Dvořák.
Projekty

STANDARDNÍ PROJEKTY 

Projekt

Témata

Hlavní řešitel

Projekt č.: 20-01710S

Teorie poznání v barokním scotismu (2020-22)

doc. Daniel Heider, Ph.D.

Projekt č.: 14-37038G

Mezi renesancí a barokem: Filosofie a vědění v českých zemích a jejich širší evropský kontext (2014-18)

doc. Daniel Heider, Ph.D.

GAUK, č. 522

„Evropské filozofické baroko a jeho ohlasy v českých zemích“ (2004-2006)

Stanislav Sousedík

GAAV, č. KJB 900090701

„Jsoucno a pojem: Raně buy the best for man. novověká recepce Suárezovy metafyziky. Vliv Suárezovy metafyziky na racionalistické myslitele do Kanta“ (2006-2008)

Daniel Heider

GAČR, č. 406/07/0660

„Tradice a perspektivy české tomistické psychologie“ (2007-2009)

Prof. PhDr. Milan Nakonečný (z pracovníků Výzkumné Skupiny řešitelského týmu je řešitelem Tomáš Machula)

GAAV, č. IAA 98280801

„Metafyzika v současné analytické filozofii a její spojení s raně novověkou aristotelskou metafyzikou“ (2008-2010)

Prokop Sousedík (výraznou část řešitelského týmu představují pracovníci Výzkumné skupiny)

GAČR, P401/10/0080

Univerzálie v raně novověké univerzitní filosofii (doba řešení: 2010-2013). Tématem projektu je logický, metafyzický a epistemologický aspekt problematiky obecných pojmů (univerzálií). Řešení projektu se zaměřuje na prezentaci a komparaci tří vrcholných představitelů tří významných teologicko-filosofických škol raně novověké scholastiky konce 16. a první poloviny 17. století. Těmi jsou František Suárez za jezuity, Jan od sv. Tomáše za tomisty (dominikány) a Bartoloměj Mastrius za scotisty (františkány)

Daniel Heider

GAČR, P401/11/P020

Spory o irrealitu v poststředověké filosofiii, (doba řešení: 2011-2013). Projekt se týká výzkumu historických i současných kontroverzí kolem reality a nereality, které jsou jedním z ústředních problémů filozofie. Diskuse o problému realita/nerealita pod termíny jako jsou ‘jsoucna’, ‘možná jsoucna’ a ‘pomyslná jsoucna’ (entia rationis), dosáhla svého vrcholu v poststředověké scholastické filozofii a té bude věnována podstatná část projektu. Výzkum bude v menší míře sledovat i východiska, vlivy a paralely poststředověké diskuse ve starověku, středověku, novověké a současné filozofii. Projekt je motivován především historicky, výstupem by měla být série odborných článků k základním scholastickým teoriím nereality v průběhu historie

Daniel Novotný

GAČR, P401/12/1704

Tomášova etika ctností a její novověcí následovníci (doba řešení: 2012-2015). Projekt navazuje na v roce 2010 ukončený grang GA AV ČR "Filosofie a teologie Tomáše Akvinského", v jehož rámci bylo vydáno (včetně publikací v tisku) 7 knih s komentovanými překlady Tomášových děl a velké množství odborných studií. Projekt se zaměřuje na oblast etiky ctností a soustřeďuje se především na soubor Quaestiones disputatae de virtutibus a komentář k Aristotelově Etice Nikomachově. Cílem je zmapovat část Tomášovy etiky, která - na rozdíl od jiných oblastí jeho filosofie - bývá poněkud v potadí zájmu mnoha českých i zahraničních autorů. Dále si chce všimnout Tomášových pokračovatelů v novověké univerzitní filosofii

Tomáš Machula

Odkazy

Scholasticon – J. Schmutz (Sorbonna)

The rich bio-bibliographical information devoted to species of scholasticism (1500-1800).

Webové stránky - prof. Marco Forlivesi (Università degli Studi di Padova)

Užitečné stránky předního badatele v oblasti druhé scholastiky.

Webové stránky – Sydney Penner (Cornell University)

Stránky, na nichž se mj. nacházejí odkazy k naskenovaným Opera omnia Františka Suáreze (1548-1617).

Webové stránky – prof. S. Castellote (Valencia)

Stránky, na nichž se on-line nachází mj. kritické vydání Suárezova spisu De anima.

Webové stránky – prof. R. Corazzon

Stránky věnované mj. dějinám ontologie 17. a 18. stolet

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Kněžská 8, 370 01 České Budějovice Tel. 387 773 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Kněžská 8, 370 01 České BudějoviceTel. 387 773 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1