Český projekt Virtuální realita v aktivizaci seniorů (VIREAS) jako příklad dobré praxe v dokumentu Evropské hospodářské komise OSN

Projekt VIREAS se objevil ve zprávě Evropské hospodářské komise (UNECE) nazvaným Aging in Digital era. Mezi dalšími evropskými projekty je zde uveden jako příklad komplexního přístupu k využití "smart" technologie pro seniory.

Projekt realizovala Teologická fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích společně s Českým institutem informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT a Asociací virtuální a rozšířené reality s.r.o. Cílem řešení byl vývoj sady virtuální zážitků určených zejména rezidentům domovů pro seniory a metodika pro aktivizační pracovníky.  Sada obsahuje interaktivní zážitky z prostředí, které si v počátku řešení vybrali sami senioři: Cestu lesem, Procházky po centrech českých měst a Cestování.  Metodiku využívají zejména domovy pro seniory, které chtějí virtuální realitu zařadit mezi nabízení aktivizační činnosti.  Více informací o projektu VIREAS najdete na webových stránkách  https://vireas.cz/ Projekt byl spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu Éta.

Text: Mgr. Věra Suchomelová, Th.D.

Foto: M. Kotek