Chcete studovat religionistiku na jihu Čech?

Věda o náboženství je jedním ze studijních programů, který zajišťuje Katedra filosofie a religionistiky TF JU. S novým kalendářním rokem máme možnost představit se zájemcům o studium a veřejnosti.

V polovině ledna bývá den otevřených dveří také na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Tradice se musí dodržovat a tak jsme tuto akci pořádali i letos na Teologické fakultě JU. Nejvíc zájemců k nám většinou dorazí kvůli programům Pedagogika volného času nebo Sociální práce. Budoucí posluchači filosofie nebo religionistiky si však také přišli na své.

Pokud jsem Vás zaujal, přisedněte si pomyslně k nám do lavic, krátká prezentace o možnostech studia bude hned začínat. Když budete mít nějaké podnětné dotazy, bude na ně prostor na závěr v komentářích.

Předpokládám, že víte, čím se religionistika zabývá, ale třeba jste nakoukli do naší učebny jen ze zvědavosti. Jedná se o vědu, která studuje náboženství jako univerzální projev různých lidských kultur. Pokud chcete odpověď, jestli Bůh je, nebo není, musíte do jiných dveří. Teology nebo filosofy najdete hned za rohem. Protože jsme humanitní obor, zajímá nás člověk. Například jak se vzájemně ovlivňuje náboženství a společnost. Nebo jaký má vliv určité náboženské vyznání na psychiku jedince.

U nás na TF JU můžete studovat religionistiku společně s filosofií nebo teologií. Je to podle mého názoru výhoda. Protože na jednom místě se sejde hned několik úhlů pohledu. Máme připravený plán pro prezenční posluchače, kteří se ještě před pár měsíci intenzivně připravovali na „zkoušku z dospělosti“. Ale taky můžeme nabídnout kombinované vzdělání pro již pracující střední generaci. Pokud si zvolíte tuto formu, budeme se potkávat především během sobotních kolektivních konzultací. Dovolenou si nechte pro volný čas s rodinou.

Náš přístup není jen výhradně akademickou záležitostí. Snažíme se nabídnout impulzy, které lze využít v praxi. Základem je široký přehled vlivu západních a východních náboženství na různorodé kultury. S tím pak souvisí schopnost analyzovat souvislosti. A v neposlední řadě je prezentovat různorodou formou. Tedy jak shromáždit relevantní informace, jak s nimi kriticky pracovat a nakonec také získat na svoje zvídavé otázky správné odpovědi.

Co bych vyzdvihl jako pozitivum studia religionistiky u nás na TF JU v Českých Budějovicích? Všechno je na jednom místě! Nemusíte kvůli přednáškám nebo práci v knihovně cestovat hromadnou dopravou z jednoho konce na druhý. Budova naší fakulty je v centru krajského města, které nabízí nepřeberné množství kulturních, sportovních a volnočasových akcí. Můžete s námi vyrazit na exkurzi po zajímavých památkách naší vlasti. Další možností je vydat se na zkušenou na některou z evropských univerzit. Nebo otevřeně diskutovat ve filmovém klubu. Je to přece Vaše studium.

Díky za Vaši pozornost. A jak jsem sliboval na začátku, teď je prostor pro Vaše dotazy a komentáře. Pokud máte zájem, rád Vás provedu naší Knihovnou Josefa Petra Ondoka tady v přízemí. Nebo Vám ukážu zázemí Dětského klubu ve druhém patře. Na shledanou na podzim 2024 třeba na kurzu Úvod do religionistiky. Budu totiž jedním z Vašich pedagogů.

Text: Klapetek Martin Mgr. Ph.D.

Zdroj: medium.seznam