O události
Interdisciplinární konference TF JU se věnuje možnostem, limitům a etickými aspektům využití „smart“ technologií ve volném čase seniorů.
V prezentační části se účastníci seznámí s novými trendy i aktuálními otázkami z oblasti digitálních technologií. Odpolední workshop bude zaměřený na formulaci postojů účastníků a sdílení dobré praxe. Zájemci si budou moci některé typy aktivizačních technologií vyzkoušet. Konference je určena pracovníkům seniorských organizací a geriatrických zařízení, studentům a dalším.
Registrace na konferenci ZDE
PROGRAM:
Moderní technologie a volný čas ve vyšším věku (Galit Nimrod)
Technologie ovlivňovaly volný čas od počátku lidských dějin. Žádné období v dějinách však nebylo technologiemi ovlivněno více než poslední dvě desetiletí. Tento trend neminul ani starší populaci, která se potýká s výzvami většího množství volného času na jedné straně a nutností přizpůsobit se rychlému technologickému pokroku na straně druhé. Příspěvek se věnuje vlivu technologií na vybrané aspekty volného času v pozdějším věku: čas, aktivitu a jeho prožívání. Zabývá se pozitivními i negativní účinky a vyzve k pečlivému zvážení způsobu, jakým jsou digitální technologie využívány.
Galit Nimrod, Ph.D., je profesorkou na katedře komunikačních studií a výzkumnou pracovnicí Centra pro multidisciplinární výzkum stárnutí na Ben-Gurionově univerzitě v Negevu v Izraeli. Dr. Nimrod se snaží přispět k porozumění well-beingu v pozdějším věku a studuje psychologické a sociologické aspekty trávení volného času, roli médií a využívání technologií u starších dospělých. Na toto téma publikovala rozsáhlé práce v předních vědeckých časopisech a své studie a myšlenky prezentovala na mnoha mezinárodních konferencích. Její četné příspěvky byly oceněny prestižními institucemi, jako jsou Americká akademie věd o volném čase a Academia Europea.
Technologie jako (ne)přítel "na stará kolena" (Lucie Vidovićová)
Příspěvek se zaměří na to, jak lze s pomocí technologií poznat lépe seniory i sama sebe. Nikoliv se smyslu, že bychom dovolili technologiím, aby viděly "do nás", četly naše myšlenky a personalizovaly reklamy, ale ve smyslu co nám náš vztah k technologiím říká o nás samotných, o tom, jak vnímáme co je to stáří, jakou roli v něm (ne)hraje zábava, a co to všechno může znamenat pro nás jako dlouhověkou společnost.
Mgr. Lucie Vidovićová, PhD., je socioložka a sociální gerontoložka. Jako odborná asistentka působí na katedře sociologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, kde spoluzaložila Centrum pro výzkum stárnutí CERA. Od roku 2001 také spolupracuje s Výzkumným ústavem u práce a sociálních věcí, v.v.i.. Loni byla zvolena prezidentkou výzkumné sekce pro stárnutí Mezinárodní sociologické asociace ISA. Mezi její dlouhodobé výzkumné zájmy patří sociologie stárnutí, témata věkové diskriminace, aktivní stárnutí a sociální vyloučení. Podílí se také na výzkumných projektech v oblasti environmentální gerontologie, sociální politiky, trhu práce, rodiny a celoživotního učení. Lucie realizuje výzkum pro národní i evropské organizace, pracuje jako konzultantka pro řadu implementačních projektů, a spolupracuje s různými vládními a nevládními aktéry v oblasti seniorské advokacie a vědecké popularizace. Má zkušenost jako neformální pečující. Více o její práci na https://starnuti.fss.muni.cz
Virtuální realita v geriatrických zařízeních: možnosti, limity a etické aspekty (Věra Suchomelová)
Příspěvek se věnuje oblastem, které jsou důležité pro smysluplné využití virtuální reality jako aktivizační činnosti. Představí metodiku, určenou zejména aktivizačním pracovníkům a manažerům geriatrických zařízení, a software VIREAS, vyvinutý s ohledem na specifika vyššího věku. Účastníci se seznámí s praktickými příklady využití virtuální reality v následných aktivitách, jako je trénování paměti nebo reminiscence.
Mgr. Věra Suchomelová, Th.D. Od roku 2011 působí jako odborná asistentka na Teologické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Dlouhodobě se vědecky i pedagogicky zabývá tématem spirituality a spirituálních potřeb ve vyšším věku. V letech 2019–2022 byla hlavní řešitelkou projektu Virtuální realita v aktivizaci seniorů, podílela se na tvorbě metodiky Virtuální realita (nejen) v domovech pro seniory a software Sada virtuálních zážitků. Na katedře pedagogiky vede semináře a praxe, které se vztahují k problematice stáří a volného času seniorů, lektorsky působí v kurzech Univerzity třetího věku a dalšího vzdělávání pomáhajících profesí a neformálních pečujících. Za cennou zkušenost považuje práci domácí pečovatelky, které se věnovala před vstupem do akademické oblasti.
Skutečná a zdánlivá autonomie staršího uživatele digitálních technologií (Michal Opatrný)
Příspěvek se zabývá napětím mezi nezávislostí a izolovaností klienta pobytového zařízení, který využívá asistivní technologie. Zamyslíme se nad tím, zda a jak je možné tento rozpor posoudit z pozice etiky v sociální práci.
doc. Michal Opatrný, Dr. theol. Je děkanem Teologické fakulty JU v Českých Budějovicích, na které také garantuje doktorský studijní program Spiritualita a etika v sociální práci. Ve své badatelské a výzkumné práci se zabývá vztahem sociálních věd a teologie, zaměřuje se na témata z oblasti spirituality v sociální práci, teorií a metod charitativní práce a pastorace v postsekulární době. V roce 2019 byl oceněn Humboldtovou nadací stipendiem pro seniorní výzkumné pracovníky, díky kterému mohl hostovat na Albert-Ludwigs-Universität Freiburg v jižním Německu.
Digitální technologie jako most mezi generacemi (Kateřina Jirglová)
Jak lze prostřednictvím mezigeneračních aktivit překonat bariéry přístupu k technologiím i ve vyšším věku? Příspěvek představí organizaci Mezi námi, o.p.s. a cesty, jakými bojuje s digitální diskriminací. Patří sem například otevření IT centra pro seniory nebo zapojení dětí do pomoci klientům v geriatrických zařízeních s jejich telefony a počítači. Účastníky mohou inspirovat příklady dobré praxe využití moderních technologií v mezigeneračním sdílení.
Ing. Kateřina Jirglová Je ředitelka Mezi námi, obecně prospěšné společnosti zaměřující se na propojování generací. Společně se svým týmem se snaží o odstraňování bariér, které vznikají mezi nejmladší a nejstarší generací. Kateřina původně vystudovala ekonomii a pracovala v bankovnictví. Zároveň se již více než 16 let věnuje osobnostnímu rozvoji a vzdělávání dospělých. Od roku 2015 působí v neziskové společnosti Mezi námi, nejprve jako dobrovolník, následně jako manažer evropského projektu věnovanému podpoře mezigeneračních aktivit a od roku 2018 je ředitelkou společnosti.
Jak jsou „smart“ technologie připravené vstoupit do života staršího člověka? (Petr Panýrek)
Současné moderní technologie začínají stále více vstupovat do sociálně asistivních systémů i oblasti volného času starších lidí. Přijímá stárnoucí generace tyto technologie pozitivně, nebo se jich spíše bojí? Existuje dostatek “správně nastavených” technologií v sociální sféře? Patří problematika sexuality stárnoucí generace do asistivních systémů? A jak mohou starší lidé inspirovat své vrstevníky?
Ing. Petr Panýrek, MBA. Po studiu na ČVUT-ekonomie a management, absolvoval stáž v USA a studium MBA na Harvardově univerzitě. V oblasti IT a “high tech” působí více jak 30 let a posledních 20 let se aktivně zaměřuje na sociálně asistivní a telemedicínské technologie. Byl iniciátorem vzniku technologické aliance HIGH TECH PARK a její dceřinné společnosti TELMED HTP. Na platformě technologické aliance proto vznikají konkrétní řešení pro oblast sociální problematiky, jako např. Homebrain - domácí počítač pro každého, VUWA-speciální elektronická výuková pomůcka pro lidi s mentálním postižením, robot Robin -elektronický společník, CAREOS-domácí systém pro bezpečný život ve vlastní domácnosti… Petr Panýrek se aktivně věnuje také osvětové a publikační činnosti a to nejen v ČR, ale i zahraničí-USA, Austrálie, Holandsko, Německo, Anglie. Je autorem a spoluautorem několika knih a publikací z oblastí sociální problematiky a telemedicíny.
K čemu slouží centra asistivních technologií? (Viktor Kubát)
Moderní technologie mohou být plnohodnotným aktivizačním nástrojem a prostředkem ke kvalitnímu trávení volného času. Pro formální i neformální pečující může být obtížné zorientovat se v nabídce, posoudit, čemu dát přednost a na základě čeho vybrat. Příspěvek představí služby Center asistivních technologií.
Viktor Kubát, propagátor zavádění asistivních technologií pro prostředí sociálních a zdravotních služeb, zakladatel organizace Dohled na dosah, z.s. poskytující sociální služby, dále FeelWell, z.s. zaměřující se na destigmatizaci duševního zdraví a v neposlední řadě jednatel a zakladatel Flow genius, s.r.o., která je průkopníkem v online monitorování a trénování kognitivně-fyziologických stavů.
Digitální technologie v životě lidí se zrakovým postižením (Tomáš Franěk)
Příspěvek ukáže, jaké možnosti využití digitálních technologií mají starší uživatelé se zrakovým postižením. S vybranými zařízeními se účastníci budou mociprakticky seznámit.
Tomáš Franěk, nevidomý uživatel kompenzačních pomůcek, jednatel společnosti SYMBIO Access devices s.r.o, která se zabývá vývojem, distribucí, poskytováním speciálních zařízení pro zrakově postižené, včetně jejich financování.
Časový harmonogram a celý program konference si můžete stáhnout ZDE
Powered by iCagenda