Vzpomínka na Marii "Ráchel" Cieślarovou

Zemřela Marie Cieślarová, absolventka Teologické fakulty a zakladatelka „Filipínek“ - první dobrovolnické aktivity studentů fakulty pro děti ze sociálně znevýhodněného prostředí.

Vzpomíná pan děkan Rudolf Svoboda.

„Zemřela Marie „Ráchel“ Cieślarová, kterou jsem v roce 1997 poznal jako čerstvě nastupující student prvního ročníku. Měl jsem poté možnost se s ní potkávat ještě po další dva roky, než zakončila studium a z fakulty odešla. Poté se již naše životní cesty neprotnuly. Až v pátek 5. 11. 2021 jsem se dozvěděl onu smutnou zprávu.

Přestože jsem ji neznal tak dobře, jako jiní, dovolím si na ni alespoň krátce zavzpomínat.

Ráchel byla výraznou studentskou osobností českobudějovické Teologické fakulty v jejím prvním desetiletí. Nešlo ani tak o studijní záležitost, jako spíše o to, že se rozhodla v praxi realizovat to, co na fakultě teoreticky poznávala. Při studiu se začala intenzivně věnovat dětem z českobudějovického sídliště Máj, které v té době bylo téměř vyloučenou lokalitou. Nechtěla čekat, až děti přijdou do již vytvořených center, ale šla za nimi do jejich prostředí, na ulici. Svoji aktivitu, pro kterou nadchla řadu svých spolužáků – i těch z mladších ročníků – nazvala „Filipínky“ (podle sv. Filipa Neriho, kterého měla ráda). Zejména si našla cestu k dospívajícím děvčatům, které se potýkaly nejen s obtížemi zcela typickými pro jejich věk, ale také s trampotami vycházejícími z jejich často neutěšeného rodinného zázemí. Děvčata ji měla moc ráda.

V období největšího rozkvětu čítaly Filipínky více než šedesát dětí, s nimiž trávilo svůj volný čas deset studentů z Teologické fakulty. Nešlo jen o každotýdenní setkávání, ale také o výlety, organizování výletů, letních táborů, pomoc v rodinných obtížích nebo ve škole. Se zázemím, které se postupně stávalo nutností, pomáhali salesiáni ze Čtyráku. Filipínky sice po roce 2002 postupně ukončily svou činnost s tím, jak dobrovolníci zakončovali svá studia a odcházeli „do života“. Avšak zůstala za nimi trvalá stopa. Kdykoli dnes potkávám naše „děti“ ze sídliště, nyní již převážně se svými rodinami, mám dobrý pocit z toho, že tehdejší nasazení, za které vděčíme právě Ráchel, mělo svůj smysl.“

Buď s Bohem Ráchel. Odpočívej v pokoji.

 

Poslední rozloučení se koná v úterý 9. 11. 2021 v kostele v Hnojníku. To je pro mnohé z nás opravdu daleko, proto se přátelé rozhodli udělat malé rozloučení i v Budějovicích, které pro ni také hodně znamenaly. Rozloučení se koná v úterý 16.11. 2021 v 16 hodin v kostele na Čtyráku, kde za ni bude Tomáš Rádl sloužit mši.

Vzpomínáme v modlitbě.

 

 

.