Vánoční přání děkana Rudolfa Svobody

Vážení, spolupracovnice a spolupracovníci, studentky a studenti, milí přátelé,

máme za sebou komplikovaný rok v oblasti pracovní i studijní. Ne všem se jej podařilo přestát bez bolestných osobních ztrát. Čelili jsme novým výzvám spojeným
s postupným šířením nového koronaviru. Stejně jako celou společnost, také naši univerzitu a s ní i fakultu zasáhla vládní opatření, s nimiž jsme se museli vypořádat. Když se nyní ohlížím zpět na to, jakou práci jsme společně odvedli při distanční výuce nebo při nasazení našich dobrovolníků ve zdravotnických, sociálních nebo vzdělávacích zařízeních, jsem na Vás všechny opravdu hrdý. Děkuji Vám všem za lidský přístup, velikou ochotu, vstřícnost a vzájemné pochopení. Pevně věřím, že také následující měsíce společně zvládneme.

Brzy budeme slavit narození Ježíše Krista, našeho Spasitele, a za několik dní poté vstoupíme do nového kalendářního roku. Z různých stran slyším smutné a někdy
i trochu rozzlobené hlasy, že vlastně není co slavit. Pravda, oslavy nebudou asi příliš hlasité, ale dovolte mi vyjádřit hluboké přesvědčení, že přes všechny obtíže je co slavit a dokonce snad právě kvůli aktuálním těžkostem se sice tyto oslavy mohou zdát nepříliš bohaté, ale o to hlouběji a opravdověji prožité. Připomeňme si, že Ježíš samotný se narodil ve skromnosti a tichosti. Na první pohled se kolem jeho narození nedělo opravdu nic velkolepého – a přesto víme, že právě jednoduché jesličky a v nich ležící Boží dítě je symbolem něčeho, co nás přesahuje, totiž lásky nekonečného Boha, který se stal člověkem. Máme nyní tu nejdražší příležitost Ježíšovo narození oslavit v kruhu svých nejbližších, možná ne v takovém materiálním dostatku jako v minulých letech, ale možná – a to bych nám všem přál – bohatší jiným způsobem, který má více co dělat s hloubkou srdce než užíváním si všeho, co nabízí (a nyní neumožňuje realizovat) naše hmotně zajištěná společnost. Minulé měsíce nás poučily, že okamžiků strávených s těmi, které máme rádi, si musíme velmi vážit.

Chtěl bych proto Vám a Vašim milým popřát požehnané prožití vánočních svátků a radostný vstup do nového roku 2021.

Váš

Rudolf Svoboda