Religionistická exkurze do Milevska v roce 2021

V pátek 25. 6. 2021 proběhla první Religionistická exkurze pořádaná Katedrou filosofie a religionistiky Teologické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Exkurze vznikla společně s novým bakalářským studijním programem Religionistika. Výletu se zúčastnilo celkem deset studentů ze zmiňovaného programu, dobíhajícího bakalářského studijního oboru Filosofie a religionistika a také doktorandi z programu Filosofie.

„Hlavním cílem exkurze byl premonstrátský klášter. Prošli jsme si dvě prohlídkové trasy, které zahrnují baziliku Navštívení Panny Marie, rajský dvůr a románský konvent, Opatskou kapli a v neposlední řadě hřbitovní kostel sv. Jiljí. Druhá trasa nás konkrétně zavedla do barokní prelatury a Latinské školy s expozicí barokní knihovny. Viděli jsme památky od románského umění až po baroko,“ uvedl organizátor exkurze Martin Klapetek.

Součástí exkurze byla také prohlídka exteriéru kubistické Nové synagogy. Další část exkurze byla věnována židovskému hřbitovu v Milevsku. Hřbitov byl za městem založen v roce 1714 a do dnešních dob se zachovalo přes dvě stě náhrobků. V šesti zastaveních se účastníci postupně seznámili s nejzajímavějšími pomníky z jednotlivých století.

Martin Klapetek závěrem uvedl: „Akademický rok 202/2021 byl poznamenán pandemickou situací a z toho vyplývající distanční výukou. Proto je skvělé, že se nám podařilo realizovat exkurzi, která nám napomohla dovědět se něco nového a také se navzájem lépe poznat. Pevně doufám, že se nám povedlo založit novou tradic religionistických exkurzí. Na shledanou v červnu 2022 v Jindřichově Hradci!“

Akce byla financována ze zdrojů Institucionálního plánu JU pro rok 2021. Děkujeme za podporu.

Mgr. Martin Klapetek, Ph.D.

Katedra filosofie a religionistiky TF JU