Koronavirus jako katastrofa bez viníka? Vědci nesouhlasí, zodpovědná je vláda

Vědci z iniciativy Sníh, jejímž členem je také dr. Daniel Novotný, člen Katedry filosofie a religionistiky TF JU, se pro ČTK vyjádřili k názoru náměstka ministra zdravotnictví Vladimíra Černého, že za současnou situaci kolem pandemie koronaviru nikdo nemůže.

Podle vědců nikdo nemůže za příchod epidemie, vláda a státní orgány ale mohou za to, že Česká republika pandemii nezvládá. Podle některých odborníků je nynější situace důsledkem špatného vedení protiepidemických opatření. Náměstek ministra zdravotnictví Černý na tiskové konferenci dne 23. 2. 2021 ke kapacitám v nemocnicích řekl: „Současná situace není nikoho vina – ani opozice, ani koalice, ani lékařů, ani pana ministra (zdravotnictví). Je nutno tuto situaci vnímat stejně jako jiné přírodní katastrofy či pandemie, které v minulosti lidstvo postihly.“

S tím ale vědci nesouhlasí. Aktuální stav zdravotního systému nelze podle vědců z iniciativy Sníh přirovnávat k nenadálé přírodní katastrofě, protože vir se šíří už déle než rok. „Ztráty na životech po přírodní katastrově jsou obrovskou tragédií. Ztráty na lidských životech po roce váhavého postupu a častého zlehčování jsou neomluvitelným selháním řídícího aparátu a ignorací odborné veřejnosti,“ uvedla iniciativa.

V Česku podle nich chybí funkční protiepidemická opatření, trasování, testování a rychlá vakcinace. „Současný stav pandemie nemoci covid-19 je důsledkem špatného vedení protiepidemických opatření, za které zodpovídají primárně tvůrci současné české strategie a všichni, kteří ji podporují,“ napsali ve společném stanovisku Marián Hajdúch, ředitel laboratoře Ústavu molekulární a translační medicíny Univerzity Palackého v Olomouci, a Daniel Novotný, který působí na Teologické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a zabývá se dějinami filozofie.

Autor: ČTK

Celý článek je dostupný na www.seznamzpravy.cz.