Etika vede podle Kanta nevyhnutelně k náboženství

Na webu Grantové agentury České republiky byl představen úspěšný projekt

„Proměny vztahu etiky a náboženství v díle Immanuela Kant“,

který byl agenturou hodnocen jako vynikající. Zkoumání vztahu etiky a filosofie náboženství v díle německého filosofa Immanuela Kanta (1724-1804) se věnoval doc. Jakub Sirovátka, člen Katedry filosofie a religionistiky z Teologické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Německý filosof Kant je znám jako velký systematický etik. Méně známá je jeho filosofie náboženství, která s Kantovým etickým systémem bytostně souvisí. Jakub Sirovátka si ve svém individuálním grantu dal za cíl, prozkoumat vztah a etiky a filosofické metafyziky v celém Kantově díle. Zkoumána tak nebyla pouze díla, která Kant vydal již za svého života jako například Základy metafyziky mravů nebo Kritika praktického rozumu. Projekt se zaměřil i na přednášky, které byly zrekonstruovány na základě zápisků Kantových žáků nebo na dílo z pozůstalosti, které bylo vydáno pod názvem Opus postumum.

Celý článek si můžete přečíst na webu: gacr.cz.

Gratulujeme!