Dr. Vít Erban na konferenci Maska & Identita

Ve dnech 25.–26. října 2021 se na katedře Kulturních a náboženských studií na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové, ve spolupráci s Centrem raně středověkých studií na Masarykově univerzitě v Brně, konala konference Maska & Identita v transkulturní perspektivě. Jako keynote speaker vystoupil

PhDr. Vít Erban, Ph.D. z Katedry filosofie a religionistiky TF JU se svým úvodním příspěvkem

Maska jako artefakt, prostředek i médium: pokus o vymezení.

„Cílem přednášky bylo nabídnout co možná nejpřesnější vymezení masky, které by zahrnovalo všechny její funkčně-významové typy či varianty. Východiskem přednášky byla teze, že podstata masky vychází z paradoxu, ambivalence a vzájemné zaměnitelnosti reality a iluze“, uvedl dr. Erban a dodává, „ a proto se maskovaná představení  vyskytují nejčastěji v situacích liminálního (prahového) charakteru, kdy dochází k přechodu, proměně či změně stavu. Tyto zvláštní příležitosti jsou charakteristické rušením dualit a protikladů, ať už jde o prolínání rituálu a hry, posvátného s profánním, vážnosti a uvolnění. Tyto zdánlivě protikladné aspekty se v maskovaném představení nevylučují, nýbrž vzájemně podmiňují a umocňují do katarzního či apotropaického účinku. Současně maska vyjadřuje a odráží flexibilní, nesubstanční povahu naší identity, jejíž uskutečňování spočívá v možnosti trvalého rozehrávání.“

foto z FB Transkulturní komunikace