Dětská univerzita na téma "Řešení neodkladných stavů při ohrožení zdraví a života"

Březnové setkání Dětské univerzity mělo téma Řešení neodkladných stavů při ohrožení na zdraví a životě. Program pro děti si připravila paní Radka  Krygarová, která má více než dvacetiletou praxi u záchranky a je lektorkou Vzdělávacího a výcvikového střediska ZZS Jihočeského kraje. Dětem vysvětlila, jak má vypadat telefonát na číslo 155, aby pomoc byla rychlá a účinná, pustila dětem několik autentických telefonátů na operační středisko  ZZS a také je seznámila s aplikací Záchranka, kterou si každý může bezplatně stáhnout do svého chytrého telefonu. Děti byly poučeny o tom, jak postupovat při zástavě krvácení a co dělat při v případě popálení. Velký ohlas u dětí vzbudila hra, při které každý musel před ostatními předvést nějaký život ohrožující stav (epileptický záchvat, infarkt myokardu, mozková mrtvice), který si vylosoval. Následovalo poučení o tom, jak se v dané situaci zachovat a jak nemocnému pomoci. Nejvíce však děti zaujal praktický nácvik resuscitace na figuríně a také použití externího automatického defibrilátoru. Na závěr si každý vyzkoušel Rautekův manévr, kterém lze  vyprostit bezvládné tělo z auta. Paní Krygarové patří poděkování za trpělivost a vstřícnost, díky které si děti toto páteční odpoledne opravdu užily.