Českobudějovický biskup Vlastimil Kročil slaví 60. narozeniny

Právě dnes, 10. května, slaví náš biskup Vlastimil Kročil své 60. narozeniny. Jako biskup českobudějovický je s fakultou úzce svázán zejména svojí funkcí moderátora, v níž mimo jiné zodpovídá za pravověrnost výuky teologických oborů a za dodržování směrnic Apoštolského stolce.

S naší Teologickou fakultou jej však pojí mnohem delší vztah. Krátce po svém návratu z římských studií nastoupil v roce 1996 na tehdejší Katedru církevních dějin a patristiky (později Katedru teologických věd), kde se badatelsky a výukově věnoval především patristice a teologii spirituality. Na fakultě působil paralelně s jeho činností v pastoraci, a to až do jmenování českobudějovickým biskupem v roce 2015.

V době biskupského působení se jeho vztah k fakultě – troufám si říci – ještě prohloubil, stejně tak spjatost fakulty s diecézí. Na fakultě studují teologii seminaristé jím založeného diecézně-misijního mezinárodního semináře Redemptoris Mater, konají se zde formačně-vzdělávací setkání pro kněze a jáhny do deseti let po vysvěcení (K10), vzdělávají se tu budoucí jáhni, pořádají se kurzy pro aktivní laiky (AKLA) nebo pro nemocniční kaplany.

Rád bych využil tuto příležitost a poděkoval za jeho stálou podporu všeho dobrého, oč se na fakultě snažíme. Díky němu se stáváme nejen důležitým centrem vzdělávání v teologii a dalších vědách, ale také důležitým místem trvalé formace těch, kdo hledají cestu k Bohu. Je také jeho velkou zásluhou, že se Teologické fakultě daří dobře, a to nejen v rámci Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, ale také vzhledem k jejím starším sestrám v Praze a Olomouci. Těším se, že společně s ním budeme moci na podzim tohoto roku oslavit 30. výročí od jejího založení.

Přeji panu biskupovi za celou fakultu – akademické a neakademické pracovníky, studenty, absolventy a přátele – plnost Božího požehnání, pevné zdraví a mnoho sil do náročných úkolů příštích let.

Rudolf Svoboda

děkan