Na Erasmus+ do Mariboru

První dubnový pracovní týden jsem díky programu Erasmus+ mohla strávit ve slovinském Mariboru se studenty Filosofické fakulty Univerzity v Mariboru. Pět dní sice není moc, přesto si myslím (i na základě rozhovoru s přítomným českým „erasmákem“), že Maribor je pro studijní pobyt dobrá volba.  Proč?

  • Filosofická fakulta (Filozofska fakulteta Univerze v Mariboru) nabízí obory, které mohou být blízké například studentům pedagogiky volného času či sociální a charitativní práce (na katedře sociologie například obor sociální gerontologie).
  • Maribor je velice příjemné město. České Budějovice připomíná nejen počtem obyvatel (něco pod sto tisíc), ale i tím, že člověka, kterého si náhodně všimnete ráno na mostě přes Drávu, potkáte na úplně jiném místě odpoledne :-). Určitou poklidnost vyvažuje fakt, že díky množství studentů a turistů kulturně město „žije“.
  • V zásadě kamkoli se dostanete pěšky. Mariborská univerzita leží přímo v historickém jádru. Budova Filosofické fakulty je sice na okraji města, ale lze k ní dojít příjemnou procházkou podél řeky.
  • Maribor je městem zeleně a vody. Široká řeka Dráva, mosty a lodě trochu zavánějí přímořskou atmosférou, i když je k moři ještě daleko. V centru Mariboru se rozkládá rozsáhlý udržovaný park s travnatými plochami na piknik, jezerem a mnoha klidnými zákoutími. Maribor je zelení doslova obklopený - na jedné straně kopci s vinicemi, na druhé straně hřebenem Mariborského pohorje (k lanovce směřující na vrchol jede místní autobus č. 6 za euro).

Maribor tak nabízí spoustu příležitostí ke studiu a k příjemnému trávení volného času, zároveň je i dobrým startem  cestování po Slovinsku nebo Rakousku. (poznámka na okraj: už dlouho jsem nejedla lepší zmrzlinu, než tu mariborskou: -))

Užitečné stránky: https://www.um.si/en/Study/about/Pages/default.aspx,   http://www.ff.um.si/oddelki/ ; http://www.ff.um.si/o-fakulteti/?language_id=1

Věra Suchomelová

foto č. 3: Seminář "Memory training for the elderly"

MENU