Životní jubileum prof. Karla Skalického

V květnu letošního roku oslaví 90. narozeniny emeritní profesor Teologické fakulty JU, česko-římský teolog a hlubocký rodák Karel Skalický.

30. dubna se proto sešli akademici, doktorandi a další pracovníci fakulty, aby s panem profesorem toto jubileum oslavili. Jménem akademické obce prof. Skalickému popřáli rektor JU prof. Pavel Kozák a děkan TF JU doc. Michal Opatrný.

Karel Skalický se narodil o hlubocké svatojánské pouti, která v roce 1934 vrcholila 20. května. V padesátých letech nejprve studoval lesní inženýrství, rozhodl se ale vyslyšet povolání stát se knězem, a za poměrně dobrodružných okolností opustil v r. 1956 u Dolního Dvořiště Československo nořící se do temnot totalitního režimu.

V Římě vystudoval teologii, stal se knězem a pokračoval v akademické kariéře. Absolvoval stáž v Latinské Americe, přednášel v Zambii a navštěvoval československé krajanské komunity. Vedle práce na Papežské lateránské univerzitě pracoval s dětmi a mládeží, pomáhal uprchlíkům z Československa i dalších zemí. Vedl také redakci filosoficko-teologického časopisu Studie, který se věnoval i politické situaci v Československu a morální podpoře protikomunistické opozice. Až do jeho smrti byl také sekretářem kardinála Josefa Berana.

V 90. letech se Karel Skalický vrátil do Česka a začal přednášet teologii a religionistiku na Teologické fakultě JU. V letech 1996-1999 byl děkanem fakulty, poté do r. 2012 proděkanem. Vedl také dnešní Katedru teologických věd. Prezident republiky Václav Klaus mu v r. 2006 propůjčil řád TGM, v roce 2015 mu ÚSTR udělil Cenu za svobodu, demokracii a lidská práva a u příležitosti státního svátku 17. listopadu mu v r. 2023 udělila Masarykova univerzita Stříbrnou medaili.

Jsem rád, že se bohatý a dlouhý život pana profesora a jeho dílo a zkušenosti tak specificky propsali do dnešní podoby naší fakulty, která také propojuje teologické a religionistické studium náboženství, péči o druhé a výchovu dalších generací s duchovními a filosofickými kořeny, na kterých stojí kvalitní a zodpovědné mezilidské vztahy", dodává k jubileu prof. Skalického děkan Opatrný.

V roce 2020 vyšel v nakladatelství Trinitas první díl jeho pamětí pod názvem Vyznání na hraně času a věčnosti, které prof. Skalický u příležitosti svých 90. narozenin symbolicky věnoval své fakultě. Péčí prof. Jaroslava Vokouna a jeho žáků vznikla s podporou Teologické fakulty JU kniha Nos autem infirmi (CDK Brno, 2024) věnovaná prof. Skalickému k jeho 90. narozeninám. S podporou Jihočeské univerzity pak Katedra teologických věd vedená doc. Svobodou připravila k 20. 5. spuštění odborného teologicko-religionistického časopisu KS Studies, který bude naváže na římské Studie.