Tradiční výlet členů KCHP - tentokrát do Píseckých hor

Členové Katedry etiky, psychologie a charitativní práce TF JU vyrazili 24. 6. 2017 na výlet do Píseckých hor na Cestu bolestných kamenů.  Tato stezka vychází ze symboliky křesťanské křížové cesty a jejího poselství – čtrnáct bolestí – čtrnáct zastavení směřujících k vrcholu  –  zastavení Naděje. Trasa měří 1,5 km a stoupá z lokality U Vodáka malebným prostorem přírodního parku až k Vyhlídce píseckých lesníků pod vrchem Jarník (609 m.n.m.). Každé zastavení je ztvárněno kamenem (o váze 5-7t), který má symbolizovat břemeno a tíhu, které člověk nese. Sjednocujícím prvkem celé cesty je kruh jako symbol jednoty, absolutna, nekonečnosti a věčnosti. Na každém kameni je kovová obruč nesoucí název bolesti (zde “Rozpad rodiny a vztahů”) a čočka rubínového skla, která symbolizuje kapku krve.

Nejprve se všichni účastníci sešli na parkovišti U Vodáka v Píseckých horách, kde stezka začíná. Od Vodáka se všichni vydali na společnou cestu, při níž diskutovali, meditovali a také z diktafonu poslouchali příběhy, které doprovázejí každé zastavení.  Výlet zakončili na „Vyhlídce píseckých lesníků”, kde se účastníci z hloubi lesů vynořili pod otevřenou oblohou a naskytl se jim pěkný výhled.


1. Sraz účastníků na parkovišti U Vodáka v Píseckých horách.
2. Informační panel k Bolestným kamenům, které jsou křížovou cestou moderního člověka. Jedná se o trasu v délce 1,5 km, která vede z lokality U Vodáka malebným prostorem přírodního parku až k Vyhlídce píseckých lesníků pod vrchem Jarník (609 m.n.m.). Na trase najdeme 14 bolestných zastavení, na která navazuje poslední zastavení “Naděje”, kterou je celá cesta završena jak v duchovním, tak fyzickém smyslu.
3. Mapka celé cesty.
4. Každé zastavení je ztvárněno kamenem (o váze 5-7t), který má symbolizovat břemeno a tíhu, které člověk nese. Sjednocujícím prvkem celé cesty je kruh jako symbol jednoty, absolutna, nekonečnosti a věčnosti. Na každém kameni je kovová obruč nesoucí název bolesti (zde “Rozpad rodiny a vztahů”) a čočka rubínového skla, která symbolizuje kapku krve.
5. Zastavení „Ztráta víry a důvěry“.
6. Proděkan pro vědu a rozvoj však nesmí zahálet ani v hlubokých lesích. Ještěže je všude signál!
7. Zastavení „Rozchod partnerů“ bylo poničeno vandaly (chybí rubínová čočka).
8. Účastníci diskutují a meditují u jednoho ze zastavení.
9. Ke každému zastavení je příběh, který je možné si poslechnout z chytrého telefonu (na informační tabuli na počátku cesty je QR kód) nebo z diktafonu (náš případ).
10. Skupinka u zastavení „Závist“.
11. Kameny lemují asfaltovou cestu a jsou dobře viditelné.
12. Posloucháme u zastavení „Nemoc“.
13. K poslednímu zastavení musíme odbočit z asfaltové cesty a vydat se strmým stoupáním, které vede velmi členitým terénem. Tento výstup má symbolizovat obtíže, se kterými je cesta k naději spojená. Mimo duchovní výzbroje je třeba si vzít také vhodnou obuv.
14. Poslední zastavení „Naděje“ má jinou podobu než předchozí zastávky.Jedná se o kruhovou skulpturu o průměru 2,5 m. Je vytvořena z masivních kovových plátů, které jsou uspořádány tak, že jejich rozhraní tvoří motiv kříže. Ve středu kruhu je malý kruh z matného skla, kterým prochází světlo a který má tmavou plochu prosvětlit, čímž symbolizuje naději.
15. Všimněme si stop po vystřílených projektilech (více než tisíc), které mají symbolizovat jizvy, které po prožitých bolestech stále zůstávají v paměti.
16. Celá cesta končí na „Vyhlídce píseckých lesníků”, kde se účastníci z hloubi lesů vynoří pod otevřenou oblohou a naskýtá se jim pěkný výhled. Prostředí jako stvořené k meditaci!
17. Odpočíváme a meditujeme (zastavení „Naděje“ v pozadí).
18. Udělali jsme si odbočku na rozhlednu Jarník, která stojí na vrchu Jarník a slouží zároveň jako vysílač (609 m n. m.).
19. Na vyhlídkovou plošinu vede 182 schodů.
20. Na vrcholu.
21. Co tam asi vidí?
22. Při dobrém počasí se naskytne výhled na město Písek a okolí. Dokonce až na Šumavu.
23. Lesy všude okolo.
24. Při zpáteční cestě Píseckými lesy.
25. Zastávka u informační tabule, kde se píše o rýžování zlata ve středověku.