Za religionistikou na Slovensko

Ve dnech 1. 3. - 13. 3. 2020 absolvoval dr. Martin Klapetek z Katedry filosofie a religionistiky TF JU hned dvě na sebe navazující výukové stáže na Slovensku. Co je mimo jiné spojovalo? Přece studentky a studenti religionistiky!

První týden to byl pobyt v rámci programu  Central European Exchange Programme for University Studies (CEEPUS) na  Katedře srovnávací religionistiky Filozofické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě. Přednášky pro posluchače bakalářského a navazujícího studia se se týkaly islámu ve veřejném prostoru západní Evropy. Podle Martina Klapetka to „byla skvělá příležitost diskutovat o současné roli náboženství ve společnosti“.

Na začátku druhého týdne se přesunul na Katedru filosofie a religionistiky Řeckokatolické teologické fakulty Prešovské univerzity v Prešově. V rámci vzdělávacího programu Evropské unie Erasmus+ měl příležitost hovořit o muslimských organizacích v Německu a Rakousku. „Výuka v několika studijních programech se střídala se setkáními s vedením fakulty, byla to intenzivní práce“, říká přednášející.

Dopředu plánovaná vystoupení pro veřejnost v Prešově a Košicích musela být zrušena s ohledem na preventivní zdravotnická opatření. Přes tyto komplikace se podařilo obnovit dosavadní spolupráci s partnerskými institucemi v Bratislavě i Prešově. Jaká bude na závěr rada garanta programu Religionistika na TF JU? „Mějte oči a mysl otevřené, vyrazte za poznáním za hranice“.