Tříkrálové žehnání Teologické fakultě JU

Rádi bychom Vás pozvali na tradiční Tříkrálové požehnání Teologické fakultě JU, které proběhne ve středu 8. 1. 2016 od 11 hodin.

Teologické fakultě požehná spirituál naší fakulty Peter MADÁR (Chaire).  Všichni vyučující i studenti jsou srdečně zváni.

Tříkrálové požehnání vzniklo v  návaznosti na starou lidovou tradici, kdy koleníci v kostýmech chodí od domu k domu nebo koledují v ulicích. Svátek Tří králů je ztotožněn se slavností Zjevení Páně a církev jej slaví 6. ledna. Na dveře domů se  píše posvěcenou křídou zkratka K † M † B † nebo latinský ekvivalent C † M † B † (nebo † C † M † B ) jako formule požehnání. Původní text zní Christus mansionem benedicat – Kristus ať obydlí žehná, ať Kristus požehná tomuto příbytku (po celý rok – proto se za třetí křížek píše letopočet). Tři křížky symbolizují Nejsvětější Trojici, tj. Otce, Syna a Ducha Svatého.