Konference k filosofii sportu

Pod záštitou Teologické fakulty Jihočeské univerzity proběhla přes platformu Zoom ve dnech 22. a 23. října 2020 již 9. ročník české konference k filosofii sportu (Czech Philosophy of Sport Conference). Bylo to vůbec poprvé, co se tato platforma přesunula do Českých Budějovic - předchozími hostujícími městy byly především Praha (FTVS UK) a Olomouc (FTK UP). Konference byla tradičně v anglickém jazyce a přilákala nejen české odborníky na vybranou problematiku, ale i zahraniční hosty.

V rámci oboru filosofie sportu patří konference k prestižním událostem - vedle mezinárodní konference k filosofii sportu (International Philosophy of Sport Conference) a Britské/Evropské konference k filosofii sportu (British/European Philosophy of Sport Conference) představuje významnou příležitost pro setkání badatelů z dané oblasti. Samotný obor filosofie sportu je v současnosti etablovanou akademickou disciplínou ve světě a částečně i u nás. Jeho postupné formování spadá především do 60. a 70. let 20. století, kořeny jsou však mnohem starší. Již např. antičtí řečtí filosofové řešili problematiku sportu ve vztahu k otázce vedení zdařilého života a dalším tématům.

Letošní ročník konference byl podstatně ovlivněn situací ohledně koronaviru. Vzhledem k plošným opatření proběhla konference přes platformu Zoom, kterou spravovali organizátoři z Teologické fakulty. Prezentováno bylo celkem 15 příspěvků. Přednášející byli nejen z ČR, ale i z Velké Británie, Venezuely, Kanady či Španělska. Keanote speakery konference byli Jan Halák (Olomouc/Praha) a Jiří Kouřil (Brno). Letošní ročník nabídl pestrou paletu témat, na které najdeme např. otázku klasifikace sportu, postavení žen ve sportu, možné závislosti na sportování i např. vhledy do antického řeckého sportu. Za Teologickou fakultu JU vystoupili na konferenci doktorand filosofie Mgr. Lukáš Mareš a jeho školitel Dr. Daniel D. Novotný s příspěvkem věnujícím se definici sportu.

Nabízí se otázka, k čemu je filosofování o sportu vlastně důležité. Možnou odpovědí je, že v něm odkrýváme rozměry sportování, které mohou být při letmém pohledu skryté či málo patrné. Sport v jeho důsledném uchopení může nabývat rozměru smysluplné aktivity, která je pro lidský život důležitá. Konference se snaží mimo jiné prohlubovat porozumění sportu a odkrývat jeho hodnotové, etické, estetické i metafyzické rozměry.