Jeden svět na školách v Sociální pedagogice

Ve čtvrtek 18. 3. 2021 pozvala dr. Věra Suchomelová do výuky lektory vzdělávacích programů JSNS organizace Člověk v tísni.

„Stránky Jednoho světa na školách jsou bez nadsázky bezednou studnou audiovizuálních a dalších výukových materiálů pro děti a mládež. Jako pedagog oceňuji nejen výběr filmů, ale taky precizně připravené pracovní listy s tematickými aktivitami. Se studenty sociální pedagogiky pracujeme například s příručkou Mají na to zaměřenou na podporu sociálně znevýhodněných dětí. Proto jsem ráda využila nabídky vzorové lekce zapojení filmu do výuky v konkrétním předmětu. Rozhodli jsme se pro film „Hiphop-erace“, který ukazuje stáří ve velmi netradiční podobě“, uvedla dr. Suchomelová.

Ukázková lekce přinesla nejen mnoho podnětů k přemýšlení o stáří i stereotypech s ním spojených, ale také inspiraci budoucím pedagogům a sociálním pracovníkům, jak mohou film využívat ve své práci.

 „To, co považuji za nejdůležitější, byl dialog, který byl díky atmosféře i vedení vytvořený. Nejednalo se tolik o výměnu slov jako spíše o výměnu pohledů, myšlenek, ale i pocitů. Seminář nevedl ke změně mého názoru na stáří, ale upravil způsob, jakým se na něj mohu a budu dívat (myšleno pouze v dobrém)“, shrnul Zdeněk, student TF JU.

Z emailu od lektorky Vlasty Urbanové je zřejmé, že benefit semináře byl oboustranný: „Online seminář se studenty byl skvělý – film Hiphop-erace je výborná volba, vždycky zaujme a stejně to bylo i v tomto případě. Přesto: studentky a studenti byli výjimečně zaujatí a díky zkušenostem z praxe informovaní. Seminář tak byl zážitkem nejen pro ně (doufám :-)), ale i pro mě jako lektorku. Nepochybuji o tom, že využití dokumentárního filmu ve výuce má smysl. V některých případech ale práce s ním dostává ještě další dimenzi: byli jsme  technicky online, ale v jistém smyslu jako bychom byli fyzicky blízko. Není to úplně jednoduché, dosáhnout takové úrovně propojení, tak za to moc děkuji.“

 

Zde jsou odkazy na příručku Mají na to a film Hiphop-erace.