Dr. Martin Klapetek a Mgr. Karolina Půrová na Erasmus+ v Sarajevu

Ve dnech 12. 7. – 16. 7. 2021 se dr. Martin Klapetek, religionista a člen Katedry filosofie a religionistiky, s Mgr. Karolinou Půrovou, koordinátorkou Oddělení zahraničních vztahů, zúčastnili Staff Weeku v rámci projektu Mezinárodní kreditové mobility programu Erasmus+.

Destinací byla Sarajevská univerzita, která je nejstarší a největší vysokou školou v Bosně a Hercegovině. Omezení cestování spojené s pandemickou situací se postupně zmírnily. Této situace využili kolegové a kolegyně z Turecka, Francie, Maďarska, Slovenska a České republiky.

„Náš pobyt byl spojen s třemi klíčovými institucemi,“ řekl Martin Klapetek, který dále uvedl, „v samotném centru města je historická budova rektorátu, kde jsme setkali s pracovníky Kanceláře pro mezinárodní vztahy Sarajevské univerzity. Našimi hostiteli byli Adnan Rahimić a prorektorka pro zahraničí prof. Dr. Enita Nakaš. Probrali jsme důležité detaily týkající se studijních pobytů, výukových a stínovacích pobytů akademických pracovníků v Sarajevu a v Českých Budějovicích.

Moderní budova Filosofické fakulty Sarajevské univerzity se nachází v západní části města nedaleko Zemského muzea Bosny a Hercegoviny. Zde nás přijal proděkan pro zahraniční vztahy Amir Duranović a jeho spolupracovníci. Pan proděkan nám představil základní programovou strukturu fakulty. Pro naši spolupráci je nejvýznamnější především filosofie, pedagogika a sociologie.

Naší partnerskou fakultou je v projektu kreditové mobility Katolická teologická fakulta Sarajevské univerzity, jejíž historická budova se nachází v centru města nedaleko katedrály Božského Srdce Páně. Po celou dobu pobytu jsme byli v kontaktu s Doc. Josipem Kneževićem, proděkanem pro vztahy, který nás společně s kolegou Doc. Oliverem Jurišićem, proděkanem pro studium, srdečně přijal dne 14. 7. 2021. Osobní setkání proběhlo na velmi přátelské úrovni, obě strany vzájemně představily fakulty a historické pozadí jejich vzniku. Dále byly diskutovány možnosti výuky a studia křesťanské filosofie, teologických věd a náboženské pedagogiky. Taktéž jsme měli možnost prohlídnout si fakultní knihovnu, výukové místnosti a studijní zázemí pro studenty.“

Přes komplikace spojené s cestováním v době pandemie se dr. Martinu Klapetkovi a Mgr. Karolině Půrové podařilo tyto akviziční pracovní cesty vykonat a připravit  dobré podmínky k uskutečnění všech dalších plánovaných typů mobilit. Studenti a vyučující z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a ze Sarajevské univerzity budou mít v následujícím akademickém roce 2021/2022 příležitost v rámci tohoto projektu zrealizovat výměnné mobility, poznat nové prostředí a rozšířit své profesní znalosti.

Foto: Karolina Půrová, Martin Klapetek