Dr. Věra Suchomelová pro ČTK - Čeští vědci testují využití robotů a virtuální reality u seniorů

Na ČTK byla zveřejněna tisková zpráva informující o projektu Virtuální realita v aktivizaci seniorů, jehož hlavní řešitelkou je dr. Věra Suchomelová, členka Katedry pedagogiky Teologické fakulta JU.

Čeští vědci a vědkyně testují využití robotů a virtuální reality v seniorských centrech a domovech. Zkoumají, jak by se technologie měly nastavit, aby přispěly k větší aktivitě lidí ve vysokém věku a ke zlepšení jejich života. Dosavadní výsledky projektů představily dnes na mezinárodní on-line konferenci o stárnutí Eng(aging)! Lucie Vidovićová z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity a Věra Suchomelová z Teologické fakulty Jihočeské univerzity.

Na využití robota v seniorských centrech se zaměřuje projekt expertů Masarykovy univerzity a Českého vysokého učení technického, který začal v roce 2019. Vědci využívají robota Peppera. Tým expertů ho učí konverzovat. Bílý humanoid, který je vysoký 120 centimetrů a kterého už mají například firmy jako recepčního či průvodce, umí také tančit a předcvičovat. Ovládá se hlasem. Badatelé zkoumají hlavně vztah lidí vysokého věku k robotovi.

"Starší lidé jsou při setkáních s robotem nadšeni. Dávají mu jméno. Jsou rádi, že mají s technologií kontakt. V centru se sesedli do kroužku a snažili se s robotem komunikovat," popsala Vidovićová. Podle ní toho robot zatím mnoho nezvládá. "Je tu ale řada věcí, které se dělat dají. I jeho chyby pobaví. Také to je důležitý pohled - přináší lidem radost a zábavu," uvedla spoluautorka projektu.

Virtuální realitu pro seniory vytvářejí vědci z Jihočeské univerzity spolu s ČVUT a Asociací virtuální a rozšířené reality ve tříletém projektu. Vědci nejdřív mezi 160 obyvateli seniorského domova zjišťovali, o jaké prostředí by byl zájem. Začali pak vytvářet les, cestu vlakem a procházku centrem města. Do testování zapojili 12 lidí od 75 do 92 let s pohybovými obtížemi.

Senioři podle Suchomelové žádali co nejvíc reálná místa. Okamžitě v lese odhalili cizí stromy a rostliny. Nelíbilo se jim ani uměle vytvořené centrum města, chtěli vidět reálný kostel a jeho interiér.

"Rozhodli jsme se proto prostředí změnit. V lese jsme upravili flóru a udělali ji víc středoevropskou, přidali jsme typické rostliny. Centrum města představuje interaktivní procházku Českými Budějovicemi a Prahou. Pro cestování jsme vytvořili české nádraží s takovými detaily, jako jsou i květiny na oknech budovy," popsala Suchomelová. Autoři město zalidnili, v lese přidali vítr ve větvích a na nádraží obvyklé zvuky.

"Důležité bylo snadné ovládání. Všimli jsme si, že řada lidí měla problém s pohyby rukou. Pomáhal jim proto paralelně a neviditelně asistent, aby si mohli svobodu užít," řekla Suchomelová. Podle ní může virtuální realita pomoci udržet aktivní i seniory bez pohybu a může jim dát nové impulsy, pozitivní emoce i sebedůvěru.

Zdroj ČTK, ktk mha