Student Lukáš Mareš obdržel ocenění R. Scott Kretchmar Best Student Essay Award

Na srpnové stáži na Pensylvánské státní univerzitě se náš student doktorského studia Lukáš Mareš zúčastnil konference Mezinárodní asociace pro filosofii sportu (IAPS) a za svůj příspěvek o problematice dobrého sportu obdržel ocenění R. Scott Kretchmar Best Student Essay Award.

Gratulujeme!

„V termínu 4. srpna až 20. srpna 2022 jsem absolvoval studijně výzkumný pobyt v USA. Vycestovat jsem mohl díky grantového projektu GAJU, v rámci něhož se zabývám otázkou dobrého sportu a jeho konstitutivních vlastností. Hlavní náplní cesty byla účast na konferenci Mezinárodní asociace pro filosofii sportu (IAPS), která se konala na Penn State University ve městě State College. Tato konference se koná jednou ročně a je významná tím, že se na ní setkávají odborníci na filosofii sportu z celého světa. Letošní ročník byl speciální tím, že asociace slavila 50. výročí od svého založení. Konferenci předcházel workshop věnovaný antropologovi C. Geetzovi, který v roce 1972 publikoval slavný text Deep Play: Notes on the Balinese Cockfight. Na předkonferenčním workshopu jsem vystoupil s textem „Philosophical Analysis of the Concept of Sport as a Meaningful”, ve kterém jsem se pokusil filosoficky rozebrat a definovat, co znamená smysluplný sportovní narativ. Na IAPS konferenci jsem poté vystoupil s příspěvkem “‘Good Sport’: Different Dimensions and their Constitutive Properties”. Nehodnotil jsem konkrétní sporty, ale spíše se zamýšlel nad tím, za jakých podmínek můžeme některou sportovní aktivitu označit za dobrou. Za příspěvek se mi podařilo získat ocenění R. Scott Kretchmar Best Student Essay Award. Cena se uděluje studentovi, který napíše nejlepší text vztahující se k oboru filosofie sportu (https://iaps.net/honours/r-scott-kretchmar-student-essay-award/). Je pojmenována po jednom z nejvlivnějších myslitelů v rámci tohoto oboru. Na konferenci jsem měl možnost se s prof. Kretchmarem osobně setkat a diskutovat, čemu se v současné době věnuje. Od téže asociace jsem rovněž obdržel ocenění IAPS 2022 Travel Grant, které se uděluje vybraným studentům na základě doporučení jejich školitelů. Konference se zúčastnilo přibližně 100 badatelů. Ne všichni měli vzdělání ve filosofii, bylo proto možné sledovat přístupy jiných, s filosofií ovšem příbuzných oborů (pedagogika, sociologie, psychologie, historie). Součástí konferenčního programu byla také prohlídka univerzitního kampusu a tamních sportovních komplexů. Podívali jsme se tak mimo jiné na Beaver Stadium (americký fotbal) s kapacitou téměř 110000 diváků, který je 4. největším stadionem na světě. Kromě akademických přednášek byl prostor i na neformální diskuze, které na konferencích bývají mnohdy tím nejdůležitějším. Díky nim totiž může člověk navazovat cenné kontakty, hlouběji probrat zájmy a motivace svých kolegů, a rovněž získávat přehled o tom, co je v rámci daného oboru to podstatné. Jsem vděčný a hrdý, že jsem měl možnost reprezentovat Teologickou fakultu a Jihočeskou univerzitu na takto významné události," sdělil Mareš.

Více informací o celém pobytu naleznete na FB Lukáš Mareš.