Pojďme si to říct aneb peripatetický brainstorming 6 - z Kájova do Českého Krumlova

Ve středu 27. 6. 2018 proběhl již šestý ročník akce Pojďme si to říct, aneb Peripatetický brainstorming. Jedná se o výlet členů Katedry filosofie a religionistiky Teologické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, studentek a studentů bakalářského oboru Filosofie a religionistika a navazujícího magisterského oboru Filosofie. Naším letošním cílem bylo poutní místo Kájov a stará poutní cesta opačným směrem do Českého Krumlova.

Do Kájova jsme přijeli vlakem z Českých Budějovic a přesunuli se obci směrem k dominantě, kterou je poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Sice právě probíhá rekonstrukce exteriéru kostela, přesto jsme se nenechali odradit. Čekala na nás příjemná řeholní sestra z místní komunity, která nám řekla mnoho zajímavého o historii tohoto poutního místa a budov, které tvoří rozsáhlý komplex. Vyrazili jsme do samotného kostela na prohlídku spojenou s individuální modlitbou.

Nejdříve jsme ale vyslechli zajímavé vyprávění našeho katedrového kolegy dr. Víta Erbana o vyobrazení znaku města České Budějovice na historických dveřích do poutního kostela. Pan doktor byl skvěle připraven a měl i názorné pomůcky. Uvnitř se bohužel fotit nemůže, proto všem doporučujeme osobní návštěvu. Před kostelem stojí velice pěkná boží muka, kříž a socha sv. Jana Nepomuckého.

Po prohlídce interiéru kostela a vedlejší části s nádherným oltářem Zesnutí Panny Marie jsme vyrazili po žluté turistické značce směr Český Krumlov. Počasí nám opravdu přálo, šli jsme pěkně lesem okolo několika typů menších sakrálních staveb. Bloudili jsme minimálně a vyšli jsme nakonec u zahrady českokrumlovského zámku. Prošli jsme starý Plešivec a vyrazili na oběd mezi spoustou turistů. Pak už autobusem zpět domů do Českých Budějovic, Říčan, Prahy, Písku, Jindřichova Hradce, Kamenného Újezdu a ještě dál.

Na shledanou na příštím ročníku.

Za pořadatele dr. Martin Klapetek