Dr. Martin Klapetek přednášel na Katolické teologické fakultě v Sarajevu

Ve dnech 1. 5. – 7. 5. 2022 uskutečnili dr. Martin Klapetek a Mgr. Martina Hlaváčová z Teologické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích (TF JU) výukový a školící pobyt v rámci mezinárodní kreditové mobility programu Erasmus+ na Univerzitě v Sarajevu (US). Jedná se o nejstarší a největší univerzitu v Bosně a Hercegovině. Primárním partnerem pro TF JU je Katolická teologická fakulta US, na které se vzdělávají kandidáti kněžství i laici. Vedle filosofických a teologických programů mohou posluchači také absolvovat mezináboženská studia. Na tomto oboru úzce spolupracují katolická, pravoslavná i islámská teologická fakulta. Sarajevskými hostiteli byli proděkani doc. Oliver Jurišić a doc. Josip Kněžević. Letošní výukový a školící pobyt navázal na první setkání na Univerzitě v Sarajevu v červenci 2021. Sarajevská fakultní knihovna tak mohla získat další anglické publikace českobudějovických teologů a filosofů.

"Ve své výuce jsem se zaměřil především na historický vývoj religionistiky v Československu a v České republice. Představil jsem klíčové postavy české teologie, sociologie náboženství a kognitivní religionistiky," uvedl dr. Klapetek. Do následujících diskuzí se zapojili nejen vyučující i studenti z Katolické teologické fakulty US, ale také veřejnost. Především prof. Dubravko Turalia z Katedry Starého zákona kladl důraz na obecné definování vztahů mezi teologií a religionistikou. Historická situace v Bosně a Hercegovině a v Česku je totiž výrazně odlišná. Současnost je formována souvislostmi 20. století, které se prolínají mimo jiné do odlišného postavení těchto disciplín v obou zemích. Následující debaty se věnovaly především současné situaci vysokého školství v Bosně a Hercegovině a v Česku.

Vedle výuky a školení na fakultě navštívili dr. Klapetek a Mgr. Hlaváčová také rektorát Univerzity v Sarajevu nacházející se na nábřeží v historickém centru města. Jednali s prorektorkou pro mezinárodní vztahy prof. Enitou Nakaš a vedoucí oddělení pro mezinárodní spolupráci dr. Jasnou Bošnjović. Tématem bylo především srovnání post-covidové situace v Bosně a Hercegovině a v Česku v posledních dvou letech. Zmínily se dopady na prezenční výuku a studijní výjezdy do zahraničí.

"Pro religionistu nabízí Sarajevo nepřeberné množství impulzů žitého náboženství. Vedle sebe stojí tradičně pojaté osmanské mešity a súfijských tekke, historizující budovy katolických kostelů, pravoslavných chrámů nebo židovských synagog. Dalším zajímavým místem je například Národní muzeum s nově otevřenou archeologickou expozicí, která reflektuje také doklady duchovní kultury. V uličkách tržnice Baščaršija je možné potkat návštěvníky z celého muslimského světa. Sarajevo je jednoduše příležitost poznat pestrou kulturu a nechat se obohatit novými zkušenostmi," dodává dr. Klapetek.

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Kněžská 8, 370 01 České Budějovice Tel. 387 773 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Kněžská 8, 370 01 České BudějoviceTel. 387 773 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1