Doc. Daniel Heider získal Cenu rektora JU

Na zasedání Vědecké rady Jihočeské univerzity dnes 16. 3. 2022 předal rektor JU prof. Bohumil Jiroušek doc. Danielu Heiderovi Cenu rektora za prestižní vědeckou publikaci za rok 2021

v sekci humanitních a jazykovědných oborů

Název: Aristotelian Subjectivism: Francisco Suárez’s Philosophy of Perception

Studies in the History of Philosophy of Mind Series, vol. 28, Springer, 2021

Autor: doc. Mgr. Daniel Heider, Ph.D.

Publikaci vydalo prestižní nakladatelství www.springer.com.

Monografie, která je výsledkem mnohaleté práce, předkládá nový materiál týkající se teorie smyslového poznání španělského jezuitského myslitele Františka Suáreze, ikony období zvaného Druhá scholastika. Z historiografického hlediska je Suárezova teorie vykládána především v kontrastu k učení Tomáše Akvinského. Publikace představuje vůbec první zpracování tohoto komplexního námětu v mezinárodním měřítku.

Anotace:

This monograph presents new material on Francisco Suárez’s comprehensive theory of sense perception. The core theme is perceptual intentionality in Suárez’s theory of the senses, external and internal, as presented in his Commentaria una cum quaestionibus in libros Aristotelis De anima published in 1621. The author targets the question of the multistage genesis of perceptual acts by considering the ontological “items” involved in the procession of sensory information. However, the structural issue is not left aside, and the nature of the relationship due to which our perceptions are mental representations of this or that object is also considered.

DANIEL HEIDER je vedoucím Katedry filosofie a religionistiky Teologické fakulty JU. Je rovněž zaměstnán jako vědecký pracovník Filosofického ústavu Akademie věd ČR v Praze. Ve svém výzkumu se zaměřuje na raně novověkou scholastickou filosofii, obzvláště na filosofii jezuitů v čele s Františkem Suárezem.