Všeobecný úvod do Písma svatého

Titul: Všeobecný úvod do Písma svatého
Autor: ThLic. Adam Mackerle, Th.D.
Redaktor, zvuková režie: Mgr. Petr Pospíšil.
Vyrobilo Radio Proglas s.r.o., studio Jan Neumann, 2013.

01. Obecný úvod
Pojem Bible, trojí pohled na Bibli, pojem zákon, členění Písma na SZ a NZ, na kapitoly a verše, biblické jazyky, způsoby zapisování, místa vzniku.

02. Dějiny Izraele I. - období prvního chrámu
Důvod studia dějin Izraele, dva přístupy k biblickým dějinám (minimalistický, maximalistický), doba soudců, první mimo-biblické zmínky o Izraeli, rozdělení Izraele na severní království a Judsko, zánik obou zemí a zničení jeruzalémského chrámu, vznik prvních náboženských textů.

03. Dějiny Izraele II. - období druhého chrámu
Babylónské zajetí, návrat Židů do Kenaánu, obnova chrámu. Perské období, makedonské období a vláda diadochů, helenizace židovské kultury, makabejské povstání a hasmonejská vláda, římské období, první a druhá válka židovská, zničení jeruzalémského chrámu.

04. Dějiny textu Starého zákona
Co je to originál, vliv knihtisku na vývoj starozákonních textů, tzv. Leningradský kodex, Stuttgartská hebrejská bible, kumránské svitky, Septuaginta, problematika autorství textu.

05. Dějiny textu Nového zákona
Textová kritika, přímí a nepřímí svědci, tzv. textové rodiny, rekonstrukce textu, nejčastější chyby při opisování, používání zkratek.

06. Dějiny kánonu
Co je to kánon, protokanonické a deuterokanonické knihy, apokryfy a pseudoepigrafy (rozlišení katolické a nekatolické terminologie), vznik myšlenky kánonu (3 teorie), postupné formování kánonu u Židů a u křesťanů, ustálení kánonu, kánon východních církví, apokryfy a pseudoepigrafy.

07. Starověké překlady Písma svatého
Řecké překlady a verze: Septuaginta, židovské revize Septuaginty, křesťanské revize Septuaginty; Aramejské a syrské překlady: targúmy, Diatessaron, Pešitta, Vetus Syriaca, syrská Hexapla, Harkelův Nový zákon; Latinské překlady: Vetus Latina, Vulgáta, význam překladů pro křesťanství a západní kulturu.

08. České překlady Písma svatého
Překlady do češtiny ve středověku (rukopisné), první tisky, Bible kralická a svatováclavská, překlady 20. století, typologie překladů a jak se v nich vyznat.

09. Dějiny výkladu Písma v židovském prostředí
Interpretace textu ve SZ, interpretace v překladech (LXX, tarúmy); alegorický výklad textu, Filo Alexandrijský, pešery.

10. Dějiny výkladu Písma v křesťanském prostředí
Exegeze starozákonních textů v NZ, křesťanská východní exegeze: alexandrijská škola a antiochijská škola, Origenes, Theodor z Mopsuestie; křesťanská západní exegeze: sv. Jeroným a sv. Augustin, Středověká exegeze: Tomáš Akvinský; vliv reformace na výklad Písma: pravidlo Sola Scriptura; Historicko-kritická metoda.

11. Inspirace Písma svatého
Pojem inspirovanost, biblické texty hovořící o inspirovanosti, dogmatická vyjádření magistera a různá vysvětlení v minulosti, objasnění otázky pro osobní život křesťana a zvážení důsledků jednotlivých vysvětlení inspirace, inspirace jako analogie vtělení.

12. Pravdivost Písma svatého
Dogma o pravdivosti Písma (Dei filius, Dei verbum, Sancta Mater Ecclesia), pokus o systematický pohled, semitská a řecká pravda.

13. Interpretace Písma I. - hermeneutický čtyřúhelník
O interpretaci obecně, čtyři vrcholy hermeneutického čtyřúhelníku: text, autor, adresát, věc.

14. Interpretace Písma II. - literní smysl a duchovní smysly textu
Literní smysl textu, typologický výklad, alegorický výklad, morální (tropologický) výklad, anagogický (eschatologický) výklad, kanonický výklad, intertextuální četba.