Peripatetický brainstorming 4 – Vyšší Brod a jeho okolí

Stejně jako v minulých letech, tak i letos proběhl v poslední červnový pátek společný výlet Katedry filosofie a religionistiky Teologické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích pod možná trochu krkolomně znějícím názvem Peripatetický brainstorming. Jde vlastně o jednodenní výlet, jehož smyslem je příjemné neformální setkání studentů a studentek třetího ročníku bakalářského oboru Filosofie a religionistika, navazujícího magisterského oboru Filosofie a pedagogů zmiňované katedry. Při společných zážitcích tak máme příležitost poznat se trochu jinak, než jak jsme zvyklí z prostředí přednášek a seminářů. Program vždy v sobě snoubí tři tradiční prvky: Putování jihočeskou krajinou s možností vzájemných diskusí totiž kombinujeme s poznáním zajímavých sakrálních památek a nějakým kulinářským zážitkem.

Letos byl za náš cíl zvolen Vyšší Brod a jeho okolí. Část výpravy přijela z Českých Budějovic vlakem společně s několika vodáckými skupinami a někteří z nás dorazili auty. Sraz byl u nově zrekonstruované Rožmberské brány místního cisterciáckého kláštera. Vyrazili jsme po žluté turistické značně po tzv. Opatské stezce krásným zalesněným údolím. Naší první zastávkou byla Opatská studánka a pokračovali jsme dál k Wolfgangovým vodopádům. Především pánská část osazenstva bez ohledu na to, zda to byli studenti, nebo se jednalo o pány doktory a docenty, využila osvěžení v proudech Menší Vltavice. Přesunuli jsme se na poutní místo Maria Rast am Stein, kde nám byl zasvěceným průvodcem náš absolvent Jan Straka z Infocentra Vyšší Brod. Prohlédli jsme si areál s kaplí Panny Marie Sněžné a velice specifickým prostorem obrazárny se sochou odpočívající Panny Marie s dítětem Ježíš. Pak jsme pokračovali směrem dolů okolo postupně rekonstruovaných zastavení křížové cesty do Vyššího Brodu na dobrý oběd v Hotelu Šumava.

Druhá část našeho výletu již pokračovala ve zmiňovaném cisterciáckém klášteře. Někteří z nás využili čas na návštěvu Poštovního muzea, a potom nás již čekalo milé setkání s místním převorem. Dověděli jsme se mnoho zajímavého o nedávné historii a především současnosti kláštera, který prochází postupnou rekonstrukcí. Nakonec jsme si prohlédli gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie s jeho pozdější výzdobou a v neposlední řadě nás zajímala rozsáhlá klášterní knihovna s teologickými a filosofickými svazky. Slavný Závišův kříž je možné vidět až od července, máme tedy důvod se zase do Vyššího Brodu v letních měsících vrátit. A kam se pojede příští rok? O tom stejně jako v minulých letech rozhodnou studenti a pedagogové v anketě. Na shledanou 23. června 2017 na Peripatetickém brainstormingu 5.

Martin Klapetek, Ph.D. (Kfi TF JU)

Navigace