Ze studentské religionistické konference 2017 ...

Ve dnech 29. května až 31. května jsem se zúčastnil v Ostrožské Nové Vsi studentské religionistické (vědecké) konference, kterou letos pořádali brněnští studenti religionistiky.

Po náročné (šestihodinové) cestě vlakem jsem dorazil na místo určení. Přijel jsem raději dříve, abych měl čas nadechnout moravskou atmosféru, a připravit se tak na celou konferenci. Když jsem procházel zmíněnou obcí, začal jsem pociťovat, že procházka nebyla tou nejlepší volbou. Vzhledem k úmornému vedru jsem ihned hledal pitnou vodu a můj plán se rázem změnil. Když jsem ale uviděl ceduli s názvem „Přírodní koupaliště”, bylo jasno. Posléze jsem zjistil, že se jedná o soukromý pozemek, kde navíc měli zavřeno. Nedaleko jsem však nalezl nádherný rybník, který byl průzračně čistý a já cítil, že moje cesta teprve dostává smysl.

První den se nesl v duchu seznamování a připravování se na následující konferenční den. Seznamování probíhalo neformálně „u piva” i formálně skrze hry. Zprvu jsem si nebyl jistý výběrem her a tím, jak je budou hrát „religionisté”, ale poté jsem byl mile překvapen.

Druhý den se prezentovaly všechny konferenční příspěvky studentů. Z českých a slovenských pracovišť se zúčastnily: Ústav religionistiky FF MU Brno, Ústav filozofie a religionistiky FF UK Praha, Katedra porovnávacej religionistiky FiF UK Bratislava, Katedra religionistiky HTF UK Praha, Katedra etnológie a muzeológie FiF UK Bratislava a také Katedra filozofie a religionistiky TF JCU. Všechny příspěvky byly zajímavé a navazovala diskuse. Každý z autorů si vyslechl také kritické reflexe (mírnější varianta oponentského posudku) od doktorů a docentů. Po prvních prezentacích věnované například: Sabatu čarodějnic (K. Hlaváčová, HTF UK), Valdenskému spisu Liber Electorum (a jeho komparaci s dílem Petra Chelčického - Václav Ketman, FF MU), jsem také já prezentoval svůj příspěvek s názvem: Buddhistická etika: základní vymezení a komparace se západními systémy. Bylo to mé první konferenční vystoupení a nebýt dobrého espressa po ruce, asi bych to tak dobře nezvládl. Po přečtení kritických reflexí (každý měl 1-2, já měl 3) nastala debata, která byla velmi plodná a zajímavá jak pro mě, tak pro diváky. Následovaly další příspěvky s názvem: Božská pitka ve starověkém Ugaritu: KTU 1.114 jako projev antistruktury (F. Válek, ÚFAR FF UK), Svety Navažského kraja (R. Galovič ÚFAR FF UK), Mizanscéna ako prostriedok k interpretácii mayskej rituálnej drámy Rabinal Achi (A. Korenči FiF UK Bratislava) nebo Ja nie som  New  Age:  Hranice  medzi  moderným  pohanstvom  a  New  Age  na  príklade  osoby  Mira Žiarislava  Švického  (M.  Puchovský  FF  MU).  Poté  následovala  panelová  diskuse  na  téma:

„Ohrožuje angažovanost kvalitu vědecké práce?”, které se zúčastnili všichni studenti, kteří měli na konferenci příspěvek. Tak oficiální konferenční den skončil a začal čas večeře, diskusí a pití moravského vína.

Třetí den se uskutečnil výlet po religionistických památkách Ostrožské Nové Vsi, kterého jsem se ale bohužel, kvůli včasnému odjezdu, nezúčastnil.

Celou konferenci hodnotím kladně, i když mě mnohé věci překvapily. Po diskusi s kolegy jsem přišel na jiný úhel pohledu, který mi doposud chyběl. Zažil jsem prostředí různých religionistů a různých přístupů, které byly velmi inspirativní. Jedinou nevýhodou bylo, že nás tam (religionistů z Budějek) nebylo více. Proto doufám, že příští rok utvoříme větší skupinu, abychom reprezentovali naší fakultu a hlavně katedru, která není jen filosofická, ale také religionistická.

Václav Peltan