Vzhůru přes hranice!

Ve dnech od 28. března do 5. dubna 2017 jsem se zúčastnila interkulturního školení s názvem Facilite Now! Pořádané Chorvatskou NNO organizací Ekonomska Klinika, finančně zaštítěným Erasmem + a mě zprostředkovaným Brněnskou NNO organizací Be international. Školení se konalo v hlavním městě Chorvatska v Záhřebu. Školení bylo velice intenzivní a celé probíhalo v angličtině. Účastnilo se ho 24 účastníků z různých 9ti zemí Evropy a 3 lektoři.

O tomto projektu jsem se dozvěděla úplnou náhodou, když ho má kamarádka sdílela na facebooku a s tím, že shánějí posledního člena českého týmu. I přes výzvu, být na intenzivním školení, které bude celé v angličtině, jsem vyplnila přihlášku. Po krátké době jsem dostala odpověď, že moje přihláška byla vybrána a že mohu jet. Díky tomu, že byl tento projekt finančně podpořen Erasmem + měla jsem hrazené vše od ubytování, stravování až po cestovní náklady.

Cílem školení bylo rozvinout znalosti a dovednosti lidí, kteří pracují se skupinami mladých lidí jako vedoucí skupiny. Vzhledem k mému studiu vychovatelství - ideální. V průběhu školení jsme měli možnost prakticky si vyzkoušet vedení skupiny na vlastní kůži a to s ohledem na potřeby cílové skupiny. Díky času strávenému společně v rámci různých aktivit, jsme se více poznali a vytvořili bezpečné prostředí, kde jsme si osvojovali znalosti o vedení a potřebách skupiny a reflektovali získané zkušenosti na závěr aktivit i po celém dni .

Školení probíhalo intenzivně kdy jsme měli každé ráno, odpoledne a pozdní odpoledne přibližně 3 hodinový blok, vždy s pauzou - tzv. coffee break, ve kterém jsme teoreticky diskutovali o neformálním vzdělávání, učebních a komunikačních stylech a prakticky si zkoušeli aktivity zaměřené na práci se skupinovou dynamikou. Věnovali jsme se tvorbě hodinového workshopu a jeho realizaci a zkoušeli si koučovací metodu a jiné. V průběhu dne, vždy po snídani a po o obědě, byli zařazené tzv. Energizery - dobíječe baterií, byli to krátká a kolikrát dosti zábavná aktivizační cvičení.

V podstatě každý večerní program byl věnován seznamování se ať už mezi účastníky nebo Záhřebu. První večer byl "interkulturní" a byl zasvěcen představení každé země dramatickou a povětšinou zábavnou formou a zahrnoval i prezentaci a ochutnávání typických pokrmů. Poznávání Záhřebu bylo zahrnuto v programu, náš hostel byl umístěn vedle přibližně 20ti metrové lanovky, na jejímž vrcholu byl krásný výhled na město. Přímo vedle hostelu byl útulný park s možností posezení, kde jsme měli možnost trávit volné chvilky vstřebáním všech dojmů.

Školení pro mě bylo velice přínosné v mnoha ohledech. Byla pro mě výzva vůbec někam vyjet za hranice sama za sebe, kde se budu muset dorozumívat v angličtině, ale zjistila jsem, že největší bariéra byla strach, že anglicky mluvit nedokážu. Jinak jsem získala užitečné a zajímavé informace a zkušenosti o facilitování, vytváření workshopů, práci se skupinou, podávání konstruktivní zpětné vazbě, ohled na různé učící styly, nové kontakty a můžu si dovolit říct kamarády z různých zemí Evropy. Jsem moc ráda, že jsem překonala svůj prvotní strach a vyjela jsem za hranice, díky tomuto výjezdu jsem nabořila své komunikační hranice.

Tento projekt byl pořádán v rámci neformálního vzdělávání, který, nejen finančně, podporuje Evropská unie skrze Erasmus +. Možností výjezdu je stále dost dlouhodobých i krátkodobých. Je stále co objevovat v jiných zemích, lidech, ale i v nás samotných. Pokud vás má zkušenost zaujala a sami byste se chtěli nějakého projektu účastnit, nebo se jen na něco zeptat neváhejte  mě kontaktovat na můj email bikys@seznam.cz. Vzhůru přes hranice! :)

Zuzana Konzalová