Rozvinutí spolupráce s Univerzitou v Sarajevu

V závěru roku 2017 navštívil dr. Martin Klapetek z Katedry filosofie a religionistiky TF JU bosenské Sarajevo. Cesta byla součástí přípravy projektu v rámci programu ERASMUS+, který má rozvinout spolupráci teologických fakult Univerzity Sarajevo a Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Pro následující roky se především plánují příjezdy a výjezdy pedagogů obou institucí i příjezdy bosenských studentů do Českých Budějovic. Projděme se společně s ním historickým centrem města.

“Během našeho pobytu v Sarajevu jsme viděli katolické kostely, pravoslavné chrámy, synagogy, historické mešity i novostavby financované ze Saúdské Arábie. Pro tuto pozvánku jsem vybral několik fotografií především historických muslimských památek. Jedna krátká návštěva nestačí na hlubší pochopení kontextu současné situace, ale může se stát začátkem dlouhodobého vztahu ke krásnému městu.

Poslední zastávka autobusu mířícího ze sarajevského letiště je hned před slavnou budovou radnice (fotografie č. 1, postavena podle českého návrhu). Přes řeku můžete na protějším břehu obdivovat mešitu Hadžijska džamija stojící pod kopcem, na kterém se nachází významný hřbitov Alifakovac (fotografie č. 2). Kousek po proudu řeky Miljačky stojí další ze slavných sarajevských staveb, kterou je Císařská mešita se správní budovou (fotografie č. 3, komplex byl dostavěn podle českého návrhu).

Pokud se vydáte na opačnou stranu směrem do historického centra, naleznete stále pulzující trh Baščaršija s vyhlášenou fontánou Sebilj (fotografie č. 4, postavena podle českého návrhu). Jednou z dominant trhu je Gazi Husrev-begova mešita s malým hřbitovem (fotografie č. 5, je zde například pohřben významný bosenský buditel Safvet-beg Bašagić), dvěma tradičními hrobkami a nedaleko stojícím muzeem. Na jedné z nejrušnějších ulic Sarajeva lze obdivovat Ferhadovu mešitu s malým hřbitovem, kde se nacházejí další příklady typických náhrobků (fotografie č. 6).

Nedaleko katolické katedrály (postavena podle českého návrhu) naleznete komplex budov arcibiskupského kněžského semináře s kostelem sv. Cyrila a Metoděje a Katolické teologické fakulty Univerzity Sarajevo (fotografie č. 7). O pár ulic dál pak stojí i Fakulta islámských věd Univerzity Sarajevo (fotografie č. 8, postavena podle českého návrhu).

Zájemcům rád podám bližší informace o přednáškách v rámci projektu ERASMUS+ z pedagogiky, sociální práce nebo křesťanské teologie a filosofie.”

Dr. Martin Klapetek

Fotopříloha...