Peripatetický brainstorming 7 - vrch Kluk a jeho okolí

KATEDRA FILOSOFIE A RELIGIONISTIKY TF JU·PÁTEK 21. ČERVNA 2019

Stejně jako v minulých letech, tak i letos proběhl v předposlední červnový pátek společný výlet Katedry filosofie a religionistiky Teologické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích pod možná trochu krkolomně znějícím názvem Peripatetický brainstorming 7, aneb pojďme si to říct. Jde vlastně o jednodenní výlet, jehož smyslem je příjemné neformální setkání studentů a studentek bakalářského oboru Filosofie a religionistika, navazujícího magisterského oboru Filosofie a pedagogů i doktorandů zmiňované katedry.

Při společných zážitcích tak máme příležitost poznat se trochu jinak, než jak jsme zvyklí z prostředí přednášek a seminářů. Program vždy v sobě snoubí tři tradiční prvky: putování jihočeskou krajinou s možností vzájemných diskusí totiž kombinujeme s poznáním zajímavých sakrálních památek a nějakým kulinářským zážitkem.

Letos jsme vyrazili společně vlakem GW Train z Českých Budějovic do zastávky Křemže/Mříč.

Z obce jsme vystoupali do prudkého svahu vrchu Kluk (741 m.n.m), kde se nám naskytl krásný výhled do okolí ze skalnatého vrcholu korunovaného malým křížem.

Dr. Vít Erban měl moc zajímavý výklad názvu kopce. Viděli jsme nejstarší nápis ve skále z roku 1644 a uslyšeli první hromy.

Dále jsme (bohužel v dešti) pokračovali po turistických značkách až ke zřícenině kostela sv. Víta v Habří. Kdo jiný by nás zasvětil do zajímavostí tohoto místa než náš katedrový kolega dr. Vít Erban :-) Tam už se na nás slunce usmálo.

Nejen přírodou a obdivem k památkám živ je člověk. Cílem našeho dvanácti (doc. Machula říká, že třinácti ... ) kilometrového putování byl oběd ve Vrábči - zastávka. Hospoda Na Zastávce je klasického vesnického typu, vaří několik základních jídel, a to skvěle. Řízek XXL nedostal svoje jméno na základě klamavé reklamy.

Zpět do Českých Budějovic nás (dva výlety a lesní školku :-) ) zase odvezl vlak a teď už je před námi jen zasloužené volno.

Příští rok bude naším cílem Kleť. Od akademického roku 2020/2021 se můžeme těšit na zcela nový formát v podobě religionistických exkurzí za sakrálními památkami i náboženskými komunitami. Co taková Třebíč a její připomínky všech třech západních monoteismů?

Držte nám palce a nechejte se překvapit :-)

Mgr. Martin Klapetek, Ph.D. (tajemník Kfi TF JU)