„Internacionální exkurze“ do Domova seniorů Mistra Křišťana v Prachaticích

Cílem exkurze, realizované v rámci předmětu Duchovní potřeby ve stáří, bylo jednak ukázat studentům Erasmu příklad dobré praxe péče o seniory v Česku, jednak podpořit jejich interakci s „našimi“ studenty. Prachatický Domov seniorů Mistra Křišťana patří mezi klinické pracoviště TF a je bezesporu jedním z kvalitních geriatrických zařízení. Exkurze rozšířila již tak intenzivní spolupráci na poli vzdělávání a praxí. Z bezprostředních i následných reakcí studentů bylo zjevné, že zařízení založená na lásce, úctě a respektu v kombinaci s cíleným propojením s okolním světem, velmi dobrým materiálním vybavením a dostatkem personálu nejsou samozřejmostí ani ve Španělsku či Litvě.

Reakce studentů byly následující:

“Last 6th of December we were visiting a nursing home in Prachatice. This visit was very enriching because it allowed me to observe another way of conceiving the treatment of our elders, respecting them and welcoming them as they deserve in a great house. In this nursing home I could see how the treatment of the elderly is individual and adapted to their needs. They are not treated as a group or a mass of people with needs, they are simply provided with complementary help to their abilities. I also liked the idea that the workshops held there merge significant for them, because, on many occasions, we can see how older people hold workshops that are not of interest. Also one of the ideas that I thought was very good was the opening of the nursing home to the general public as well as the good reception to the families. The fact that the elderly can share their day to day with people from their village means that they do not fall into a routine away from reality and that they connect with what happens in their community day by day. Also, I liked that families can access all the spaces with nothing to hide, as they did with us in the visit. We also had the good fortune to listen to the experience of one of the elders who live there and I thought it was great that they let an older person take care of a small child. That shows that the elderly need to receive care and love as well as giving them too. From my point of view, this nursing home has a good philosophy of work, where the workers take care of every detail of their actions so that everyone feels cared for, loved and at home. In summary, it is a great idea to contribute to Spain!”

Alba (Spain)

„I was kindly surprised about atmosphere in nursing home. Everyone was smiling for each other, doing their works or something in groups. Staff was very friendly to us and as I saw for people who lives there too. It's really modern penzion, with private rooms and personal terases for each room. Beside that they are also organizing events for everyone, not only for those who live there. I'm happy that they are partners with other organizations and trying to do their best. And the best thing is that they have a cat in there!! This is the kind of nursing home where I would like to spend my oldhood.“

Renata (Litva)

„Today my heart is glad. We traveled to Prachatice, the nursing home. These houses are modern, airy and sociable. At home there is a full range of activities that make grandparents forget about home activities and they can feel at home. Example: grandparents help in the kitchen, bake cakes, wash their clothes and engaged in handicrafts. It's interesting that in this house everything is open, people from the street can come to the canteen, chapel, they can freely volunteer and communicate. After this trip I was very impressed with the dedication of the employees, the director's humanity and equal rights - all in this house are equal. My wish and desire to contribute something like this model in Lithuania, created nursing home which can be called a real home. I want say thank you for this trip. It was really good!“       Aušrinė (Litva)

„Domov i přístup personálu, který jsem mohla vidět a poznat, se mi na první pohled opravdu líbil. Domov je přizpůsobený pro pobyt seniorů s různými handicapy, ale zároveň je zde i mnoho příležitostí pro zdravé a samostatné obyvatele. Také mě zaujal kocourek, který obýval domov a myslím si, že je pro seniory prospěšné  být ve styku se zvířaty. Po exkurzi jsem trávila odpoledne společně s  děvčaty, ale u mě se projevila menší znalost jazyka a malá slovní zásoba. Jen těžko jsem rozuměla angličtině se španělským přízvukem. To ovšem nemění nic na tom, že se děvčata snažila mluvit pomalu a dorozumět se. Na závěr bych chtěla shrnout, že tato exkurze byla zajímavá nejen díky výběru domova seniorů, šikovnému průvodci, ale také ji obohatil anglický překlad a děvčata z Erasmu“.

Petra (Jihlava)

Zapsala: V. Suchomelová